Okiem fizjoterapeutki: bóle głowy i szyi

TO WAŻNE (!!) TO CIEKAWE (!!)

  • głowa dorosłego człowieka waży około 5 kg
  • na każde 2,5 cm wysunięcia głowy przed szyję jej odczuwalny ciężar wzrasta o kolejne 5 kg
  • dźwignia wywołana wysunięciem zwiększa nacisk na kręgi
  • w wypadku przedłużającej się pracy i wadliwego wysunięcia głowy do przodu na przykład  nad tabletem, telefonem, książką, nad pacjentem podczas terapii 7 cm do przodu – głowa wywiera nacisk jakby ważyła 20 kg (!!)
  • w efekcie dochodzi do bólu szyi oraz wzmożonego napięcia, przeciążenia mięśni górnej części pleców i barków

 

W dzisiejszych czasach, kiedy to większość z nas pracuje przez ponad 8 godzin dziennie przy biurku, pochylając się nad ekranem komputera, a nasze dzieci spędzają wiele godzin zgarbione nad książkami czy tabletami, palącą kwestią staje się dobra diagnostyka zespołów napięciowych mięśni szyi, obręczy barkowej czy też górnej części pleców – tym bardziej, że wielu z nim towarzyszą poważane, przewlekłe bóle głowy. Rozwiązaniem dla większości pacjentów może być wizyta u fizjoterapeuty, który zaproponuje zindywidualizowaną terapię oraz pomoże wprowadzić w codziennym życiu zawodowym zmiany nawyków dotyczących postawy ciała. Zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny: regularna fizjoterapia, przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty, stopniowe wprowadzanie zmian dotyczący nawyków ruchowych, codzienna pracy nad postawą ciała, pozwala w dość krótkim czasie na znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz znaczną poprawę komfortu życia.

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, promotor zdrowia

www.licencjanazdrowie.pl

 

BIBLOGRAFIA: K. Starrett, J. Starrett, G. Cordoza „Skazany na biurko”

 

 

Weź udział!

 

„Leczenie bólów głowy z wykorzystaniem terapii N.A.P.”  Damian Starzyk

Warsztat skierowany jest do fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, lekarzy, masażystów, terapeutów manualnych, terapeutów zajęciowych, logopedów

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami i technikami terapii N.A.P. (usprawnianie z wykorzystaniem aktywności) oraz ich praktycznym zastosowaniem w leczeniu bólów głowy.

Uczestnicy w trakcie warsztatów poznają techniki strukturalne, które wykonywane są podczas pracy z pacjentem ukierunkowanej na cel. Dzięki temu otrzymują skuteczne narzędzie terapeutyczne, które łączy w sobie wiedzę na temat tradycyjnych koncepcji terapii manualnej, dotyczącą mechaniki stawów i neurodynamiki z aktualną wiedzą neurofizjologiczną, aby usprawnić nauczanie motoryczne pacjenta.

 

Informacje i zapisy|17.10.2020 r.

Dodaj komentarz