Okiem fizjoterapeutki: Metoda Dorna

Dzisiaj w mc2courses przyjrzymy się i omówimy coraz bardziej popularną i cenioną również w Polsce Metodę Dorna.

Czym jest Metoda Dorna? I do kogo jest skierowana?

 Metoda Dorna należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od ponad 40 lat powszechnie stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów oraz lekarzy. Najszerzej rozpowszechniona jest w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Coraz większa ilość terapeutów z krajów europejskich stosuję tę metodę w swoich gabinetach.

Metoda ta ma szerokie zastosowanie, m. in.:

l   przy bólach grzbietu i kręgosłupa

l   w rwach kulszowych i ramiennych

l   w skoliozach

l  przy wadach postawy u dzieci i dorosłych

l  przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa

Według Dietera Dorna wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych spowodowane są zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

TO WAŻNE (!!)  Podstawą dla zdrowego kręgosłupa powinny być równej długości kończyny dolneoraz prawidłowo ustawiona miednica.

 Z tego powodu badanie i terapia metodą Dorna rozpoczyna się od:

l   badania i korekcji długości kończyn dolnych

l  ustawienia stawów biodrowych

l  ustawienia kości miednicy

l  Ustawienia kości krzyżowej oraz kości guzicznej

Wszelkie funkcjonalne zmiany w wymienionych powyżej stawach mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe ustawienie miednicy, co z kolei może być przyczyną przesunięcia (rotacji) poszczególnych kręgów kręgosłupa.

 W ten sposób może dojść do zablokowań kręgów, ucisku na nerwy obwodowe, przesunieć i „wypadnieć” dysków, zmian napięcia aparatu mięśniowo-więzadłowego co z kolei jest częstą przyczyną powstania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, bólowych. Do rotacji kręgów może dojść na całej długości kręgosłupa.

 

WARTO WIEDZIEĆ (!!) Według Metody Dorna:

l  nieprawidłowo ustawiona miednica może być przyczyną funkcjonalnych zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, co z z kolei może prowadzić do częstych bólów głowy, migren, szumu w uszach, bólów w obrębie twarzy itp.

l  zrotowane kręgi są przyczyną nie tylko stanów bólowych w obrębie pleców czy kręgosłupa ale także bolesny bark, bóle w obrębie dłoni czy ramion mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowo ustawionych stawach kręgosłupa szyjno-piersiowego (C5-Th1).

l  kręgosłup i jego funkcjonowanie pozostaje w ścisłym związku z organami wewnętrznymi oraz meridianami

l  przesunięte kręgi mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych oraz meridian

l  nieprawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne mogą doprowadzić do nawracających problemów w obrębie kręgosłupa oraz zaburzyć prawidłowy przepływ energii wzdłuż danego meridianu

l  stan psychiczno-emocjonalnym pacjenta ma ścisły związek z kręgosłupem.

TO JEST WAŻNE(!!) Jak wygląda przebieg terapii metodą Dorna:

  • wywiad – jest bardzo ważny, dzięki niemu terapeuta uzyskuje niezbędne informacje dotyczące dolegliwości pacjenta,
  • testy terapeutyczne niezbędne do prawidłowej dokumentacji, również postępów terapii,
  • badanie długości KKD i ich korekcja,
  • badanie i korekcja miednicy,
  • badanie i korekcja poszczególnych kręgów począwszy od L5 do C0-C1,
  • korekcja stawów obwodowych,
  • ćwiczenia samopomocy – autokorekcji,
  • masaż wg Breussa – manualno – energetyczny masaż kręgosłupa przy użyciu oliwki z dziurawca pospolitego

TO WAŻNE!!Celem masażu wg Breussa jest „rozprostowanie” kręgosłupa, przywrócenie elastyczności oraz pobudzenie meridianów przebiegających wzdłuż kręgosłupa. Masaż stosowany jest zazwyczaj na zakończenie terapii metodą Dorna, można również rozpocząć terapię stosując go w celu przygotowania pacjenta do zabiegu. Masaż ten można również przeprowadzić niezależnie od terapii metodą Dorna

Joanna Polujańska

fizjoterapeutka, specjalistka/nauczycielka terapii metodą Dorna i masażu Breussa (Hildegarda Steinhauser – Lindau), licencjonowana nauczycielka Systemu Spiralnej Stabilizacji Mięśniowej wg koncepcji dr n. med. Richarda Smiska – Praga.

Weź udział!

Kurs Joanny Polujańskiej Metoda Dorna i Masaż Breussa skierowany do fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów, lekarzy oraz studentów ostatniego roku tych kierunków.

Metoda Dorna należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od ponad 40 lat stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów oraz lekarzy. Najszerzej rozpowszechniona jest w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Metoda ta ma szerokie zastosowanie przede wszystkich przy chronicznych  bólach grzbietu i kręgosłupa, rwach kulszowych i ramiennych, skoliozach, wadach postawy u dzieci i dorosłych oraz przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa.

Szkolenie dostępne:

Kurs Joanny Polujańskiej Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska skierowany do fizjoterapeutów, masażystów i lekarzy oraz studentów ostatniego roku tych kierunków

Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska, to kompleksowy, funkcjonalny system łączący w sobie elementy rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem specjalnych ekspandorów oraz funkcjonalnej terapii manualnej stosowanej w zakresie tkanek miękkich. To nowatorska metoda pracy z czynnym i biernym aparatem ruchu w celu przywrócenia równowagi w aparacie mięśniowo – więzadłowym i poprawy postawy ciała poprzez uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych.

Szkolenie dostępne:

Dodaj komentarz