Okiem fizjoterapeutki: Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg dr med. Smiska.

Spiralna Stabilizacja Mięśniowa to kompleksowy, funkcjonalny system łączący w sobie elementy rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem specjalnych ekspandorów oraz funkcjonalnej terapii manualnej stosowanej w zakresie tkanek miękkich.

TO WAŻNE (!!) Terapię spiralnej stabilizacji mięśniowej stosujemy u pacjentów z:

  • dolegliwościami  bólowymi kręgosłupa (w stanach ostrych i przewlekłych)
  • w skolizach u dzieci i dorosłych
  • rwą kulszową i ramienną
  • zwyrodnieniami stawów  międzykręgowych  i stawów obwodowych
  • w wadach postawy
  • u sportowców w ramach regeneracji przeciążeń w aparacie mięśniowo-więzadłowym

 

Może cię zainteresować, Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. SmiskaKurs I stopnia  moduł 1A”.

WARTO WIEDZIEĆ(!!) 

  •  spiralna stabilizacja mięśniowa to nowatorska metoda pracy z czynnym i biernym aparatem ruchu w celu przywrócenia  równowagi w aparacie mięśniowo – więzadłowym i poprawy postawy ciała poprzez uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych
  • podstawą tej metody są  ćwiczenia wykonywane przy pomocy specjalnych ekspanderów. Dają one pacjentom możliwość aktywnej pracy w celu zniesienia dolegliwości bólowych odkręgosłupowych, stanów przeciążeniowych oraz zahamowania bądź spowolnienia procesów degeneracyjnych
     
  • uzupełnieniem tej metody jest miękka terapia manualna  przeprowadzana na aparacie mięśniowo-więzadłowym dzięki której uzyskujemy relaksację napiętych mięśni bądź całych grup mięśniowych
  • celem zarówno części aktywnej, jak i pasywnej jest odciążenie kręgosłupa i regeneracja krążków międzykręgowych
     
  • głównym założeniem tej metody jest uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych, dzięki którym uzyskujemy trakcję kręgosłupa oraz poprzez utworzenie prawidłowego napięcia mięśniowego odpowiednią stabilizację kręgosłupa w ruchu oraz jego centralizację tzn. przywrócenie prawidłowej pozycji oraz fizjologicznych krzywizn anatomicznych. W ten sposób uzyskujemy optymalną ruchomość kręgosłupa na wszystkich jego płaszczyznach

• spiralne łańcuchy mięśniowe powstają poprzez celowe  napięcie mięśni obręczy barkowej, które wywołują zstępujące spiralne napięcie innych grup mięśniowych takich jak: mięśnie skośne brzucha, mięśnie pośladkowe etc. aż na  mięśniach stopy kończąc. Dzięki jednoczesnej pracy tych grup mięśniowych uzyskujemy trakcję w zakresie  kręgosłupa a co za tym idzie możliwość terapii, regeneracji i profilaktyki przy prawidłowym ustawieniu kręgosłupa w pozycji odciążającej

• wyróżniamy następujące spirale mięśniowe:

– spirala pectoralis,

– spirala latissimu

– spirala serratus anterior

 

 

Przykłady ćwiczeń: 

 

  • dzięki wieloletnim badaniom klinicznym przeprowadzonych w ciągu ostatnich ponad 30 lat z grupą ponad 6000 pacjentów,  z różnorodnymi dolegliwościami odkręgosłupowymi na różnych jego poziomych, oraz z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, możemy stwierdzić (dr  Smisek/ Praga), że przyczyny tych wyżej wymienionych dolegliwości u większości pacjentów mają swoje źródło w zaburzonym  funkcjonowaniu spiralnych łańcuchów mięśniowych. Uwarunkowane jest to przede wszystkim zmianą trybu życia, które doprowadza do zmian przeciązeniowych w aparacie miąśniowo-więzadłowym.

• wyróżniamy dwie różne, prawidłowe, uzupełniające się stabilizacje kręgosłupa:

– stabilizację pionową w spoczynku,

– oraz stabilizację spiralną w ruchu.

 

Stabilizacja pionowa w spoczynku                                          Stabilizacja spiralna podczas ruchu

 

 

• w momencie, gdy dochodzi do stabilizacji pionowej w ruchu ( brak odpowiedniego napięcia mięśniowego) rozpoczynają się procesy przeciążeniowe ( przede wszystkim kompresja w zakresie stawów międzykręgowych ) a co za tym idzie procesy degeneracji, które z czasem wywołują stany bólowe. Nieleczone odpowiednio doprowadzają do przewlekłych stanów bólowych, które nie tylko mają swoje „ujście” w aparacie ruchu ( kręgosłup,  stawy obwodowe, aparat mięśniowo – więzadłowy) ale również negatywny wpływ na pracę organów wewnętrznych.

System Spiralnej Stabilizacji Mięśniowej to kompleksowy koncept usprawniania aparatu ruchu. Dzięki pracy w tym systemie poprawiamy nie tylko pracę aparatu mięśniowo- stawowego, ale również mamy pośredni wpływ na pracę organów wewnętrznych. Przede wszystkim na układy: kardio- pneumo-, gastro- oraz urologiczy i ginekologiczny. Odpowiednia mobilizacja i stabilizacja kręgosłupa pozytywnie wpływa na unerwienie, ukrwienie  oraz wydolność organów wewnętrznych.

 

Twórcą Spiralnej Stabilizacji Mięśniowej jest wybitny specjalista w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji dr  R.Smisek z Pragi. Swoją prace jako terapeuta manualny rozpoczynał u boku Prof. Lewita (uważanego za „Ojca” terapii manualnej w Europie), a następnie rozwinął swój własny koncept rehabilitacyjny, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w Czechach, ale również w  krajach Europy  zachodniej. W Niemczech terapia w Systemie SSM została uznana przez większość kas chorych, które pokrywają zarówno koszty leczenia jak również prowadzonej profilaktyki z wykorzystaniem  tego systemu rehabilitacji. 

 

Dr. Smisek stworzył własny Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy. W międzyczasie nie tylko Dr. Smisek, ale również jego dwie córki, lekarki medycyny, pracują tą metodą prowadząc na bieżąco badania kliniczne (jak: pomiary, RTG, rezonans magnetyczny, EEMG) z pacjentami z rozpoznanymi różnymi jednostkami chorobowymi.

 

Terapia w Systemie SSM skierowana jest do bardzo szerokiej grupy pacjentów. Zarówno pod względem jednostek chorobowych jak  i pod względem wieku:  dzieci, młodzież, dorośli jak i osoby w podeszłym wieku oraz wyczynowi sportowcy czerpią korzyści zdrowotne ze stosowania tej terapii.

 

 

Joanna Polujańska

fizjoterapeutka, specjalistka/nauczycielka terapii metodą Dorna i masażu Breussa (Hildegarda Steinhauser – Lindau), licencjonowana nauczycielka Systemu Spiralnej Stabilizacji Mięśniowej wg koncepcji dr med. Richarda Smiska – Praga.

 

 

Weź udział!

Kurs Joanny Polujańskiej Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska skierowany do fizjoterapeutów, masażystów i lekarzy oraz studentów ostatniego roku tych kierunków.

Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska, to kompleksowy, funkcjonalny system łączący w sobie elementy rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem specjalnych ekspandorów oraz funkcjonalnej terapii manualnej stosowanej w zakresie tkanek miękkich. To nowatorska metoda pracy z czynnym i biernym aparatem ruchu w celu przywrócenia  równowagi w aparacie mięśniowo – więzadłowym i poprawy postawy ciała poprzez uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych.

 Szkolenie dostępne w terminie:

Dodaj komentarz