USG w fizjoterapii uroginekologicznej to badanie, które stale zyskuje na popularności wśród fizjoterapeutów. Wszystko za sprawą tego, iż jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne oraz pozwala na ocenę struktur anatomicznych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie na bieżąco postępów terapii, co pozwala na poprawę jakości procesu usprawniania, a co się z tym wiąże również zwiększenie jej skuteczności.

⠀Artykuł jest skierowany do fizjoterapeutów, osteopatów, terapeutów manualnych oraz lekarzy, którzy na co dzień pracują z pacjentami ⠀uroginekologicznymi.

⠀Z tego artykułu dowiesz się, czym jest badanie USG, co można zobrazować w trakcie badania USG w fizjoterapii uroginekologicznej oraz czy ⠀jest ono pomocne w terapii fizjoterapeutycznej.

SPIS TREŚCI:

Na czym polega badanie USG?

Co obrazuje badanie USG w fizjoterapii uroginekologicznej?

Czy USG w fizjoterapii uroginekologicznej jest pomocne w pracy terapeuty?

Zapisz się na nasze szkolenie USG w fizjoterapii: uroginekologia

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne (USG) to badanie obrazowe wykorzystujące ultradźwięki, czyli fale akustyczne wysokiej częstotliwości. Dzięki nim możliwe jest zobrazowanie struktur anatomicznych takich jak na przykład: narządy wewnętrzne, mięśnie, stawy, więzadła czy ścięgna.

Warto podkreślić, iż jest to badanie w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, gdyż nie generuje szkodliwego promieniowania. Z tego względu może być wykonywane nawet na każdej wizycie, w celu kontroli procesu gojenia się tkanek po zabiegach operacyjnych, obserwacji postępów terapii lub w celach diagnostycznych.

USG można przeprowadzać praktycznie u każdego pacjenta, a głównym przeciwwskazaniem do badania jest przerwana ciągłość skóry w miejscu badania, otwarte infekcje lub oparzenia. Jeżeli chodzi o sposób jego wykonywania, wyróżnia się ocenę tkanek statyczną oraz dynamiczną. To pierwsze stosuje się głównie w celach diagnostycznych, natomiast USG dynamiczne doskonale sprawdza się w przypadku oceny zmienionej lub zaburzonej kontroli motorycznej w dysfunkcjach mięśniowo–szkieletowych.

Co obrazuje badanie USG w fizjoterapii uroginekologicznej?

Badanie ultrasonograficzne jest szczególnie popularne w fizjoterapii uroginekologicznej. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ciąży oraz po jej zakończeniu wskutek fizjologicznych, ale też patologicznych zmian u pacjentek dochodzi między innymi do zaburzenia prawidłowej aktywacji mięśniowej lub braku rekrutacji jednostek motorycznych, co może przekładać się na różnego rodzaju dolegliwości uroginekologiczne, takie jak chociażby wysiłkowe nietrzymanie moczu.

W trakcie badania USG w fizjoterapii uroginekologicznej możliwe jest zobrazowanie:

  • rozejścia (rozstępu) mięśni brzucha – dochodzi wówczas do rozciągnięcia kresy białej, która fizjologicznie ma szerokość około 1,5 – 2,5 cm. W przypadku rozejścia mięśni jej szerokość zwiększa się nawet do 6 cm. Osłabione mięśnie przedniej ściany brzucha mogą prowadzić do utrwalenia nieprawidłowej postawy ciała i pojawienia się przewlekłych dolegliwości bólowych krzyża;

  • osłabienia mięśni dna miednicy – USG jest obecnie uznawane za złoty standard jeśli chodzi o ocenę mięśni dna miednicy. Wykonuje się je z użyciem sondy dopochwowej, z pomocą której ocenia się kondycję struktur mięśniowych. Dzięki temu badaniu możliwe jest wczesne zdiagnozowanie zaburzeń tej okolicy oraz wdrożenie odpowiedniej terapii zapobiegającej takim schorzeniom jak wysiłkowe nietrzymanie moczu;

  • nieprawidłowego działania mięśnia wypieracza – niewydolność mięśnia wypieracza najczęściej objawia się jego niedostatecznym skurczem lub zredukowanym czasem pracy. Taki stan rzeczy może prowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza moczowego, zalegania moczu oraz rozwoju infekcji układu moczowego;

  • wzorca aktywacji odpowiednich mięśni – w czasie badania USG w fizjoterapii uroginekologicznej możliwa jest ocena kolejności włączania się do pracy poszczególnych mięśni. Należy podkreślić, iż według prawidłowego wzorca początkowo zadziałać powinny mięśnie dna miednicy, a dopiero w następnej kolejności tak zwane mięśnie CORE;

  • oceny długości i wyglądu cewki moczowej;

  • kontroli dna miednicy w czasie takich czynności jak na przykład kaszel;

  • oceny mięśnia zwieracza odbytu;

  • kontroli statyki dna miednicy.

Czy USG w fizjoterapii uroginekologicznej jest pomocne w pracy terapeuty?

Badanie USG to niezwykle pomocne narzędzie w pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego. Stosowane jest zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych (sonofeedback).

Sonofeedback inaczej nazywany jest ultrasonograficznym obrazowaniem rehabilitacyjnym. W uroginekologii służy do leczenia między innymi wysiłkowego nietrzymania moczu. W trakcie terapii wykorzystuje się specjalną sondę dopochwową, gdzie za pomocą sprzężenia zwrotnego uczy się pacjentkę aktywacji prawidłowej grupy mięśniowej przy jednoczesnej relaksacji innych struktur.

Należy podkreślić, iż USG w fizjoterapii uroginekologicznej to tuż obok badania palpacyjnego jedno z najważniejszych technik diagnostycznych i terapeutycznych. Pozwala nie tylko na sprawną oraz dokładną diagnostykę zaburzeń, ale także wspomaga proces ich leczenia.

Zapisz się na nasze szkolenie USG w fizjoterapii: uroginekologia

Jeżeli na co dzień pracujesz z pacjentkami uroginekologicznymi i zależy Ci na jeszcze sprawniejszym stawianiu diagnozy oraz lepszym monitorowaniu postępów terapii, koniecznie zapisz się na nasze szkolenie stacjonarne USG w fizjoterapii: uroginekologia. W trakcie jego trwania poznasz podstawy działania ultrasonografii, nauczysz się pracy z aparatem do USG oraz zdobędziesz praktyczną wiedzę, jak obrazować najważniejsze struktury z punktu widzenia fizjoterapii uroginekologicznej, takie jak: mięśnie dna miednicy, przednia i boczna ściana brzucha oraz kompleks lędźwiowo–krzyżowy.

Pragniemy podkreślić, iż szkolenie będzie prowadzone w małych kilkuosobowych grupach, a w czasie jego trwania każdy z kursantów będzie miał dostęp do nowoczesnej aparatury USG. To, co cechuje nasze szkolenia, to przyjazna atmosfera sprzyjająca nauce oraz duża dawka specjalistycznej wiedzy przekazanej przez profesjonalistów! Nie zwlekaj i zapisz się już dziś, gdyż liczba miejsc jest ograniczona!

Dodaj komentarz