Badanie per vaginam oraz diagnostyka per rectum to dwa podstawowe narzędzia do pracy w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pozwalają one ocenić kondycję okolicznych tkanek i mięśni, a co się z tym wiąże wykryć wiele dysfunkcji natury uroginekologicznej, nawet na ich wczesnym etapie. 

Warto podkreślić, iż oba te badania są bezbolesne, jednak metodyka ich wykonywania różni się od tego tradycyjnego, wykonywanego u ginekologa. Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda diagnostyka per vaginam i per rectum oraz w jaki sposób może okazać się pomocna w codziennej pracy w gabinecie fizjoterapeutycznym, koniecznie przeczytaj ten artykuł!Lunar-CMS-obrazek-613

 Z tego artykułu dowiesz się, czym jest badanie per vaginam i diagnostyka per rectum oraz w jakich przypadkach znajdują one swoje zastosowanie.Ten artykuł skierowany jest do fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy, położnych oraz studentów powyższych kierunków.

Spis treści:

  1. Badanie per vaginam – podstawowe narzędzie fizjoterapeuty uroginekologicznego
  2. Badanie per vaginam – skala PERFECT
  3. Badanie per vaginam – zastosowanie
  4. Czym jest diagnostyka per rectum?
  5. Diagnostyka per rectum – kiedy ją wykorzystujemy
  6. Podsumowanie

Badanie per vaginam – podstawowe narzędzie fizjoterapeuty uroginekologicznego

Badanie per vaginam przeprowadzane jest przez fizjotereputę uroginekologicznego po wcześniejszym założeniu jednorazowych rękawiczek ochronnych. 

Początkowo terapeuta sprawdza samo wejście do pochwy, na podstawie czego jest on w stanie ocenić wygląd tkanek, ale również wstępnie zdiagnozować takie schorzenia jak zaawansowane stadium obniżenia narządów rodnych, które występuje nawet u 11% kobiet, szczególnie po porodzie lub będących w okresie menopauzy. 

Na tym etapie oceniane są również ewentualne blizny pooperacyjne, na przykład po cesarskim cięciu, oraz kondycja krocza u kobiet, które doświadczyły jego pęknięcia w trakcie porodu. 

Następnie fizjoterapeuta przy użyciu palca wskazującego bada palpacyjnie stan pochwy i cewki moczowej. W pierwszej kolejności oceniana jest trofika tkanek, ich sprężystość, elastyczność, napięcie oraz stabilność przedniej i tylnej ściany pochwy. W następnej kolejności sprawdza się również funkcję mięśni dna miednicy. W tym celu pacjentkę prosi się o ich napięcie. W prawidłowych warunkach jako terapeuta powinieneś zaobserwować zaciśnięcie krocza oraz jego uniesienie w kierunku głowy. 

Kolejnym sposobem, który możesz wykorzystać w swoim gabinecie do oceny tych mięśni, to polecić pacjentce wykonać jednoczesne kaszlnięcie z parciem. Warto jednak pamiętać, iż ta metoda może być nieco trudniejsza do zrealizowania.

Badanie per vaginam – skala PERFECT

W trakcie diagnostyki uroginekologicznej stosuje się również tak zwaną skalę PERFECT. Służy ona do oceny kondycji dna miednicy, między innymi u pacjentek zmagających się z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządów rodnych. W jej skład wchodzą: 

  • P (power) – siła skurczu mięśni dna miednicy;
  • E (endurance) – wytrzymałość mięśni dna miednicy mierzona w sekundach;
  • R (repetition) – ilość powtórzeń wykonanych skurczów mięśni;
  • F (fast) – ilość wykonanych szybkich skurczów mięśni dna miednicy, aż do ich zmęczenia;
  • E (elevation) – ocena występowania skurczu warstwy głębokiej mięśni dna miednicy;
  • C (cocontraction) – ocena możliwości jednoczesnego skurczu mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha;
  • T (timing) – ocena napięcia mięśni dna miednicy w trakcie kaszlu.

Lunar-CMS-obrazek-614

Czym jest diagnostyka per rectum?

Diagnostykę per rectum podobnie jak badanie per vaginam możesz wykonać u pacjenta w pozycji leżenia na plecach z ugiętymi kolanami, bądź też w pozycji leżenia na boku. 

Jego celem jest palpacyjna ocena poprzez odbyt struktur anatomicznych, w tym między innymi kości kulszowej i guzicznej, dołu kulszowo – odbytniczego, jelita ślepego czy przestrzeni zaodbytniczej. W przypadku kobiet w ten sposób możliwa jest także ocena sklepienia pochwy, szyjki macicy, jajników oraz zagłębienia odbytniczo – macicznego. 

Ten rodzaj badania ze względu na swoją specyfikę może być znacznie trudniejszy do wykonania. Pamiętaj, iż do jego przeprowadzenia, podobnie jak i badania per vaginam, niezbędne jest profesjonalne przeszkolenie, które możesz zdobyć uczestnicząc w naszym kursie 

MODUŁ III: Badanie i techniki per vaginam, per rectum – kompleksowa fizjoterapia.

Diagnostyka per rectum – kiedy ją wykorzystujemy

Diagnostyka per rectum to istotny element badania uroginekologicznego. Do jego wykonania istnieje wiele wskazań, takich jak:

  • uczucie zalegania moczu lub stolca lub trudności z mikcją bądź defekacją;
  • uczucie parcia na mocz;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • nietrzymanie moczu;
  • przewlekłe zaparcia lub biegunki;
  • ból podczas współżycia;
  • ból podczas wypróżniania się.

Warto podkreślić, iż w przypadku mężczyzn badanie to wykorzystuje się również w celu oceny prostaty oraz rozpoznania toczącego się procesu nowotworowego tej struktury.

Podsumowanie

Badanie per vaginam oraz diagnostyka per rectum to jedne z najważniejszych narzędzi do pracy w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Stanowią one istotny element pozwalający na zdiagnozowanie licznych schorzeń i dolegliwości tej okolicy. Należy jednak nadmienić, iż do ich wykonania niezbędna jest wiedza zdobyta w trakcie specjalistycznego szkolenia.

W tym celu zachęcamy Cię do zapisania się na nasz dwudniowy kurs MODUŁ III: Badanie i techniki per vaginam, per rectum – kompleksowa fizjoterapia, który zaopatrzy Cię w niezbędne narzędzia do pracy jako terapeuta uroginekologiczny. W trakcie szkolenia gwarantujemy dużą dawkę zajęć praktycznych, dzięki którym nauczysz się w pełni wykorzystywać poznane na kursie techniki. 

Pragniemy również zaprosić Cię na pozostałe moduły szkoleń z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, które możesz znaleźć klikając tutaj. Pamiętaj, iż w celu zapewnienia maksymalnego komfortu naszym kursantom liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona, dlatego też nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Dodaj komentarz