Ból spojenia łonowego oraz całej obręczy miednicznej to przypadłość, z którą boryka się nawet połowa ciężarnych kobiet. Dolegliwość spowodowana jest wieloma zmianami, jakie zachodzą w tym okresie w ciele kobiety. Wydzielają się wówczas hormony, takie jak relaksyna i estrogeny, które rozluźniają więzadła, stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe. Organizm przygotowuje się w ten sposób do zbliżającego się porodu. Niestety przed porodem kobiety często borykają się z bólem spojenia łonowego.

⠀Z tego artykułu dowiesz się, jakie zmiany anatomiczne zachodzą w ciele kobiety ciężarnej, poznasz etiologię bólu spojenia łonowego⠀ ⠀oraz sposoby radzenia sobie z nim.  ⠀Artykuł jest skierowany do fizjoterapeutów, lekarzy, położnych, a także kobiet w ciąży, które zmagają się z bólem spojenia łonowego. 

SPIS TREŚCI:

Ból spojenia łonowego a zmiany anatomiczne zachodzące w czasie ciąży

Ból spojenia łonowego – objawy współtowarzyszące

Ból spojenia łonowego – postępowanie

Sprawdź naszą ofertę!

Ból spojenia łonowego a zmiany anatomiczne zachodzące w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas, podczas którego w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. Pozwalają one ciału przystosować się do nowego stanu oraz przygotować do zbliżającego się porodu.

Pomiędzy 20. a 26. tygodniem ciąży obserwuje się poluzowanie struktur obręczy miednicznej, w tym więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych i połączeń stawowych między kośćmi łonowymi. Dzieje się tak wskutek działania hormonów – estrogenów i elastyny. Badania pokazują, że prowadzi to do nadmiernej ruchomości miednicy, a co za tym idzie do wzrostu napięcia w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego.Taki stan rzeczy bardzo często powoduje pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i miednicy oraz bólu spojenia łonowego.

Niska aktywność fizyczna orazosłabione mięśnie brzucha i pośladków, które są odpowiedzialne między innymi za stabilizację spojenia łonowego, dodatkowo nasilają opisane dolegliwości. Przez dysfunkcję tych mięśni u kobiet ciężarnych bardzo często obserwuje się charakterystyczny ,,kaczy chód’’, który objawia się nadmierną rotacją wewnętrzną nóg w trakcie chodu oraz nieaktywnymi, wysuniętymi do tyłu pośladkami. 

Ból spojenia łonowego – objawy współtowarzyszące

Ból spojenia łonowego odczuwany w czasie ciąży bardzo często jest przyczyną zaniechania aktywności fizycznej, a nawet zwykłej aktywności dnia codziennego. Najczęściej dotyczy on kobiet ciężarnych, jednak może utrzymywać się także przez kilka miesięcy po porodzie  – organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Odczuwany dyskomfort najczęściej zaczyna pojawiać się w drugim trymestrze ciąży i z czasem może stawać się jeszcze bardziej intensywny.

Jeżeli ból spojenia łonowego nie mija po ciąży, lecz – wręcz przeciwnie – nasila się, a pacjentka dodatkowo odczuwa dużą niestabilność⠀ ⠀miednicy, to przyczyną tego może być rozejście spojenia  łonowego. W takim przypadku warto wykonać badanie USG, które pomoże postawić⠀ ⠀diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.⠀Jeżeli jesteś zainteresowany/-a zdobyciem profesjonalnej wiedzy z zakresu USG w uroginekologii, to zapraszamy Cię na nasze szkolenie: USG w fizjoterapii: uroginekologia. W trakcie kursu   zdobędziesz praktyczne umiejętności diagnostyczne istotne w uroginekologii, co pomoże Ci w⠀ ⠀Twojej codziennej pracy z pacjentkami.

Do innych objawów współtowarzyszących należą:

  • uczucie rozchodzenia się miednicy – brak poczucia stabilności struktury miednicznej;
  • promieniowanie bólu do pachwin i krocza;
  • trudności z wykonywaniem czynności asymetrycznych bądź naprzemiennych, takich jak stanie na jednej nodze czy wchodzenie po schodach.

Ból spojenia łonowego – postępowanie

U pacjentek z bólem spojenia łonowego bardzo często diagnozuje się nieprawidłowe funkcjonowanie okolicznych struktur. Z tego względu zaleca się pracę nad poprawą postawy ciała, ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz ćwiczenia stabilizujące obręcz miedniczą.

Jeżeli ból jest tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, to można rozważyć wykorzystanie specjalistycznej ortezy na rozejście spojenia łonowego. Pacjentce zaleca się ułożenie poduszek między kolanami podczas snu. Takie działanie pozwala zmniejszyć odległość między kończynami dolnymi i umożliwia odciążenie okolicy spojenia łonowego. W trakcie dnia pacjentka powinna zwracać uwagę na to, aby nogi znajdowały się na szerokości bioder. W razie potrzeby zaleca się również skorzystanie z terapii kinesiotapingu.

Sprawdź naszą ofertę!

Wiele pacjentek, które odwiedzają gabinety fizjoterapeutów, boryka się z bólem spojenia łonowego. Ta przypadłość może nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z tego względu niezwykle istotna jest wiedza na temat tego problemu wśród fizjoterapeutów i lekarzy, edukacja kobiet na temat odpowiedniej profilaktyki, a w razie potrzeby wdrożenie skutecznej terapii leczenia bólu spojenia łonowego.

Jeżeli jesteś fizjoterapeutą, osteopatą, lekarzem, położną lub studentem ostatniego roku powyższych kierunków – jeśli pracujesz lub chciałbyś/-abyś pracować z pacjentkami uroginekologicznymi, to zapraszamy Cię na nasz kurs: Opieka okołoporodowa: kompleksowa fizjoterapia.

Na tym szkoleniu zdobędziesz niezbędną wiedzę dotyczącą anatomii kompleksu miednicznego, poznasz najczęstsze dolegliwości bólowe występujące w czasie ciąży oraz nauczysz się, jak zaplanować terapię w oparciu o postawioną diagnozę. Z części praktycznej szkolenia dowiesz się, jak nauczyć pacjentkę aktywizować mięśnie dna miednicy oraz włókna fazowe i toniczne, a także jak pracować z oddechem. Nauczysz się również wykonywać masaż krocza. Dowiesz się, jakie są prawidłowe pozycje dla ciężarnych kobiet podczas następujących czynności: defekacji, mikcji, kaszlu oraz kichania.

Gwarantujemy Ci, że przyswoisz ogromną dawkę wiedzy w doskonałej, przyjaznej i sprzyjającej nauce atmosferze. Zapraszamy również do zapisów na pozostałe moduły kursów z zakresu uroginekologii, które znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz