Masaż Shantali Special Care z powodzeniem stosuje się zarówno u noworodków i niemowląt, jak i u dzieci starszych, a nawet osób dorosłych. Technika ta wywodzi się z Indii, a w Europie rozpowszechnił ją w 1976 roku francuski położnik – Fryderyk Leboyer. Dzięki pozytywnemu wpływowi dotyku na rozwój niemowląt oraz funkcjonowanie układu nerwowego masaż Shantali Special Care jest stosowany obecnie w wielu gabinetach rehabilitacji oraz masażu.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest masaż Shantali Special Care, z jakich sekwencji się składa oraz jakie efekty przynosi.Tekst jest skierowany do fizjoterapeutów, lekarzy pediatrów, masażystów, pielęgniarek, logopedów, pedagogów, studentów powyższych kierunków oraz rodziców.

 

Spis treści:

Na czym polega masaż Shantali Special Care?

Masaż Shantali Special Care – metodyka

Efekty masażu

Masaż Shantali Special Care – wskazania

Kiedy nie wykonywać masażu Shantali?

Masaż Shantali Special Care – zapisz się na kurs w mc2courses!Lunar-CMS-obrazek-609

 

Na czym polega masaż Shantali Special Care?

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo ważna jest rola dotyku w prawidłowym rozwoju psychoruchowym oraz społecznym niemowląt. Dotyk pozwala nie tylko nawiązać relację z najbliższymi, ale w dużej mierze odpowiada również za ich przetrwanie. Na tej wiedzy oparta jest filozofia masażu Shantali, który stosowany jest jako codzienny element pielęgnacji niemowląt. Techniki masażu powinno się wykonywać przed posiłkiem lub co najmniej dwie godziny po jego zakończeniu. U małych dzieci najczęściej stosuje się go przed kąpielą jako formę wyciszenia po całym dniu. W czasie masażu zadbaj o prawidłową temperaturę pomieszczenia.

Masaż Shantali Special Care najczęściej przeprowadzany jest u noworodków i niemowląt, jednak doskonale sprawdza się również u starszych dzieci i dorosłych, na przykład kobiet w ciąży. W przypadku młodszej grupy pacjentów istotne jest, aby przed jego rozpoczęciem dziecko było w dobrym nastroju, nie płakało i nie było rozdrażnione. W innym razie masaż Shantali nie jest wskazany, gdyż nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji.

 

Masaż Shantali Special Care – metodyka

W trakcie przeprowadzania tego masażu bardzo ważne jest, abyś zachował prawidłową sekwencję ruchów oraz zastosował dopasowany do pacjenta ucisk na tkanki. Masaż Shantali Special Care rozpoczyna się od klatki piersiowej, ramion, przedramion i dłoni. W następnej kolejności masowane są powłoki brzuszne, kończyny dolne oraz stopy, a na samym końcu grzbiet i twarz.

Główną techniką masażu jest głaskanie, które powinno być powolne, delikatne i w miarę możliwości wykonywane rytmicznie, bez odrywania rąk od ciała. Sprzyja to relaksacji i wyciszeniu. Głaskanie może być przeprowadzane zarówno jednorącz, jak i oburącz, w zależności od wielkości masowanej powierzchni.Lunar-CMS-obrazek-610

 

Efekty masażu

Rola dotyku w prawidłowym rozwoju psychoruchowym dziecka jest niezwykle istotna. Dotyk rozluźnia napięte struktury mięśniowe i wycisza organizm. Jednak pozytywnych efektów masażu Shantali Special Care jest dużo więcej i należą do nich:

  • budowanie więzi pomiędzy opiekunem a dzieckiem;
  • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dziecka;
  • regulacja i wspomaganie snu;
  • budowanie poczucia własnego ciała;
  • poprawa samoregulacji organizmu;
  • profilaktyka dolegliwości układu trawiennego, takich jak zaparcia;
  • redukcja dolegliwości bólowych, na przykład kolek u niemowląt;
  • wspieranie funkcjonowania układu immunologicznego.

Masaż Shantali Special Care – wskazania

Ten rodzaj masażu najczęściej stosowany jest u noworodków oraz niemowląt. Warto podkreslić, że masaż Shantali Special Care możesz wykorzystać w swojej terapii nie tylko jako profilaktykę dla dzieci zdrowych, ale również formę rehabilitacji osób z różnego rodzaju zaburzeniami, takimi jak:

  • zaburzenia ze spektrum autyzmu – szczególnie w przypadku osób z awersją do dotyku;
  • płodowy zespół alkoholowy (FAS) – dzięki masażowi możliwe jest zmniejszenie stężenia kortyzolu we krwi, a co za tym idzie wyciszenie organizmu;
  • zespół Downa – masaż wykonuje się między innymi w celu wyrównania nieprawidłowego napięcia mięśniowego;
  • mózgowe porażenie dziecięce (MPD) – masaż Shantali Special Care w tym przypadku również może być stosowany w celu wyrównania napięcia mięśniowego;
  • zaburzony rozwój psychoruchowy.

Ponadto ta forma terapii coraz częściej spotykana jest także w ofercie salonów SPA oraz gabinetach odnowy biologicznej, gdzie jest wykonywana również u osób dorosłych, a w szczególności kobiet w ciąży.

Kiedy nie wykonywać masażu Shantali?

Podstawowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przed rozpoczęciem masażu, jest dobry stan psychofizyczny pacjenta. Oznacza to, że dziecko nie może być rozdrażnione lub płakać. Powinno również wykazywać chęć wejścia w interakcję. Jeżeli tak nie jest, należy zaniechać terapii. Do innych przeciwwskazań należą:

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne;
  • stan podgorączkowy lub gorączka;
  • stan zapalny;
  • zmiany alergiczne na skórze;
  • zmiany chorobowe w obrębie masowanej tkanki;
  • choroby układu oddechowego;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • choroby nowotworowe;
  • epilepsja.

Lunar-CMS-obrazek-611

 

Masaż Shantali Special Care – zapisz się na kurs w mc2courses!

Jeżeli jesteś fizjoterapeutą, lekarzem pediatrą, logopedą, pedagogiem, masażystą, pielęgniarką, pracownikiem szkoły rodzenia lub po prostu masz styczność z małymi dziećmi i zależy Ci na zdobyciu konkretnych narzędzi do pracy z tą grupą wiekową, to znaczy, że ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

W trakcie trzydniowego szkolenia dowiesz się, jak poprawnie wykonywać masaż Shantali Special Care z użyciem profesjonalnych technik zarówno na pacjentach pediatrycznych, jak i dorosłych. Gwarantujemy pracę w małych grupach szkoleniowych pod okiem licencjonowanego nauczyciela posiadającego wieloletnie doświadczenie w terapii wczesnego wspomagania rozwoju u dzieci. 

Ze względu na fakt, że liczba miejsc jest ograniczona, warto zapisać się na nie już dziś. Możesz zrobić to za pomocą formularza kontaktowego, klikając tutaj. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kursu, to chętnie na nie odpowiemy!

Dodaj komentarz