Okiem fizjoterapeuty: erekcja i jej dysfunkcje

Dzisiaj mc2courses temat ważny, nie tylko dla mężczyzn, ale również dla ich partnerek – erekcja oraz wszelkie jej dysfunkcje.

 

WARTO WIEDZIEĆ (!!) Co warunkuje poprawną erekcję???

  • Podłużne struktury penisa – ciała jamiste – powinny być elastyczne, w celu gromadzenia krwi i  dostarczania wystarczającej ilości tlenu. 
  • Równocześnie z “napompowaniem” ciał jamistych krwią dochodzi do ograniczenie jej odpływu z ciała jamistego. I  tylko dzięki temu mechanizmowi i wzajemnej zależności mężczyzna jest w stanie uzyskać odpowiednio długi i trwałysztywny – wzwód (poprawną erekcję). Najważniejszą, kluczową kwestią jest w tym wypadku zarówno dopływ, jak i utrudniony odpływ krwi. 

 

TO WAŻNE (!!)

  • Poprawna erekcja – odpowiednio długa, sztywna, symetryczna – uzyskana jest poprzez aktywizację dwóch mięśni, tzw. „mięśni potencji”: mięśnia opuszkowo-gąbczastego oraz kulszowo-jamistego. Podczas skurczu tych dwóch mięśni zwiększa się ciśnienie w prąciu (oraz w cewce moczowej), a prącie staje się sztywne i utrudnieniu ulega odpływ krwi.
  • W momencie kiedy zachowane są odpowiednie warunki, to można za pomocą treningu mięśni dna miednicy ustabilizować ukrwienie oraz dostarczenie tlenu do ciał jamistych.
  • Ukierunkowany, regularny trening mięśni dna miednicy – 2-3 x w tygodniu po około 35-40 minut w okresie ok. 3 miesięcy może znacznie poprawić erekcję, stąd zalecany jest przez lekarzy i uzupełniany w zależności od potrzeb leczeniem farmakologicznym. Zastosowanie znajdują tu preparaty zwiększające ukrwienie ciał jamistych.

 

Może Cię zainteresować również wpis „Okiem fizjoterapeutki: jak poprawnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy w wysiłkowym nietrzymaniu moczu?”

TO WAŻNE (!!) w wypadku osłabienia erekcji członka:

  • podstawą rozpoczęcia skutecznej terapii jest wprowadzenie treningu mięśni dna miednicy w celu zwiększenia ukrwienia i utlenowania ciał jamistych
  • dodatkowo wprowadzamy ćwiczenia wzmacniające mięśnie potencji: mięsień opuszkowo gąbczasty oraz kulszowo-jamisty
  • wprowadzamy ćwiczenia uwrażliwiające i wzmacniające nie tylko mięśnie dna miednicy, ale również mięśnie kończyn dolnych
  • szczególnie koncentrujemy się na zwiększeniu siły mięśni wewnętrznej strony ud, pośladków, pleców oraz brzucha
  • szczególnie zwracamy uwagę na dobór ćwiczeń, tak aby stawy biodrowe były wyprostowane – zdecydowanie poprawia to siłę mięśni dna miednicy

 

Wszystkich fizjoterapeutów zainteresowanych pracą z pacjentami uroginekologicznymi – nie tylko kobietami, ale również mężczyznami, i nie tylko z nietrzymaniem moczu bądź stolca, ale również z problemami związanymi z naszym życiem seksualnym zapraszamy do mc2courses.pl na cykl szkoleń z zakresu uroginekologii.

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, dyplomowana terapeutka uroginekologiczna, promotor zdrowia

www.licencjanazdrowie.pl

Poznaj ofertę naszych kursów stacjonarnych, warsztatów online oraz webinarów do pobrania.

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas wiadomość
biuro@mc2courses.pl

Zadzwoń do nas
+48 668 389 028

Dodaj komentarz