Plastrowanie, inaczej kinesiotaping, to metoda lecznicza, która powstała w Japonii w 1973 roku, a jej prekursorem był dr Kenzo Kase. Początkowo była ona wykorzystywana głównie w rehabilitacji sportowej oraz reumatologicznej. Do Polski kinesiotaping trafił dopiero w 2004 roku, kiedy to odbyło się pierwsze szkolenie z plastrowania.

Dzięki pozytywnym efektom, jakie zauważono po terapii, z czasem zaczęto wykorzystywać ją również w innych dziedzinach, w tym między innymi w kosmetologii i medycynie estetycznej. Face taping jako metoda wspomagająca tradycyjne zabiegi kosmetyczne cieszy się obecnie dużą popularnością. Pozwala ona na redukcję zmarszczek mimicznych i obrzęków limfatycznych oraz poprawia jędrność skóry, a co najważniejsze jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna.

Artykuł jest skierowany do fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy medycyny estetycznej, lekarzy dermatologów, refleksologów, kosmetologów, kosmetyczek oraz studentów ostatniego roku powyższych specjalizacji.Dowiesz się z niego, na czym polega face taping, jakie techniki są najczęściej wykorzystywane do plastrowania oraz u których pacjentów warto wykorzystać ten rodzaj terapii.

SPIS TREŚCI:

Face taping – mechanizm działania   

Rodzaje aplikacji stosowane w kinesiotapingu                 

Face taping – zastosowanie i efekty                                         

Face taping – zapisz się na szkolenie w MC2COURSES                     

Face taping – mechanizm działania

Face taping obecnie cieszy się dużą popularnością w wielu salonach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetycznych. Wszystko za sprawą efektu przeciwstarzeniowego, który jesteśmy w stanie uzyskać dzięki aplikacji plastrów w obrębie twarzy. Jego głównym celem jest normalizacja funkcji mięśniowej, usprawnienie przepływu krwi oraz limfy przez naczynia, a także wspomaganie pracy układu mięśniowo–powięziowego.

Mechanizm działania plastrowania dynamicznego oparty jest na podstawowych zasadach kinezjologii i teorii tensegracji, która mówi o tym, iż ludzkie ciało składa się z łańcuchów mięśniowo–powięziowych, dzięki czemu tkanki miękkie poddawane kompresji bądź rozciąganiu wzajemnie na siebie oddziałują.

Na skutek aplikacji taśmy naskórek ulega uniesieniu i pofałdowaniu. Dzięki temu poprawia się przepływ płynów przez naczynia krwionośne i limfatyczne. Pozwala to odżywić skórę, ale także zredukować ewentualne obrzęki w obrębie twarzy. W zależności od efektów, jakie chcesz uzyskać, stosuje się odpowiedni rodzaj aplikacji.

Rodzaje aplikacji stosowane w kinesiotapingu

W terapii z wykorzystaniem kinesiotapingu możemy wyróżnić różne techniki oklejania. Każda z nich ma na celu otrzymanie innego efektu. Z tego względu istotna jest znajomość poszczególnych rodzajów aplikacji oraz korzyści, jakie ona przynosi. Do najbardziej popularnych technik należą:

  • aplikacja limfatyczna – bardzo często wykorzystywana jako technika face tapingu w kosmetologii i medycynie estetycznej. Ma ona na celu zmniejszenie obrzęku tkanek oraz poprawę krążenia krwi i limfy w naczyniach. Najczęstszym rodzajem aplikacji limfatycznej jest ta w kształcie wachlarza. Aby ją wykonać plaster tnie się na cienkie pasy, które przykleja się w miejscu kumulacji obrzęku, a zakończenie taśmy lokuje się w okolicy węzłów chłonnych. Siła napięcia taśmy wynosi od 0 – 15%;
  • aplikacja mechaniczna – wykonywana w celu poprawy elastyczności i jędrności tkanek. Najczęściej przyjmuje kształt litery Y i jest aplikowana z napięciem 50 – 75%;
  • aplikacja powięziowa – stosuje się ją przy wzmożonym napięciu powięzi. Pozwala to na jej rozluźnienie i lepsze funkcjonowanie;
  • aplikacja miejscowa – znajduje swoje zastosowanie w przypadku występowania bolesnych punktów oraz okolicy zajętej stanem zapalnym. Napięcie taśmy w tym typie aplikacji wynosi 25 – 50%;
  • aplikacja mięśniowa – wykonuje się ją w obrębie rozluźnionego mięśnia, bez naciągania taśmy. Ma ona na celu odciążyć przeciążoną strukturę i wspomóc jej regenerację;
  • aplikacja więzadłowo – ścięgnowa – stosowana najczęściej w celu poprawy czucia głębokiego w obrębie więzadeł, które w przeszłości uległy urazowi;
  • aplikacja funkcjonalna – wykorzystywana do wspomagania danego ruchu w stawie lub w przypadku nieprawidłowego ustawienia danych części ciała. Nacisk taśmy w tej aplikacji wynosi 50 – 75%.

Face taping – zastosowanie i efekty

Dzięki możliwości wykorzystania różnorodnych metod aplikacji face taping znajduje zastosowanie w przypadku wielu defektów kosmetycznych. Pozwala on na rozluźnienie napiętych mięśni w obrębie twarzy, poprawę ich elastyczności i jędrności, a także odżywienie, dzięki czemu skóra staje się bardziej promienna i rozjaśniona. Face taping to również doskonała metoda pozwalająca pozbyć się obrzęków i zasinień, które bardzo często powstają w obrębie delikatnej skóry oczu.

Warto podkreślić, iż aplikacje korekcyjne taśmy stanowią doskonałą alternatywę dla inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Efekty, jakich można się po nich spodziewać, to spłycenie zmarszczek w obrębie czołaredukcja lwiej zmarszczki, zmniejszenie kurzych łapek, zniwelowanie bruzdy nosowo–wargowej, a także wymodelowanie podbródka czy poprawa owalu twarzy.

Face taping – zapisz się na szkolenie w MC2COURSES

Face taping to metoda stale zyskująca na popularności, szczególnie w branży kosmetologicznej i medycyny estetycznej. Może być ona wykorzystywana jako samodzielna terapia lub terapia wspomagająca inne zabiegi. Jej niezaprzeczalną zaletą jest fakt, iż jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna oraz przynosi efekty, które potwierdza coraz większa liczba prowadzonych badań naukowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany poszerzaniem swojej wiedzy oraz zdobywaniem nowych umiejętności, które pozwolą Ci jeszcze skuteczniej pomagać swoim pacjentom, to znaczy, że nasze szkolenie Face Taping jest właśnie dla Ciebie!

Kurs będzie prowadzony w trybie stacjonarnym, dzięki czemu będziesz mógł poznać oraz pod okiem specjalisty wypróbować w praktyce techniki aplikacji wykorzystywane w kosmetologii i medycynie estetycznej. Ponadto dowiesz się, jak za pomocą face tapingu pomóc pacjentowi pozbyć się bólu w obrębie głowy, twarzy i szyi oraz w jaki sposób uelastycznić widoczne blizny. Liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona, dlatego nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Dodaj komentarz