Okiem dietetyczki: zaburzenia płodności u mężczyzn 

 

 

Zaburzenia płodności 

W Polsce jest już półtora miliona par, które mają problem z płodnością.

 

 

Bardzo często widzę u moich męskich podopiecznych korelację zaburzeń płodności z nieprawidłowym profilem lipidowym.

Zazwyczaj obserwuję cholesterol LDL i trójglicerydy powyżej normy a cholesterol HDL bardzo niski.
Dieta takiego mężczyzny jest bardzo słaba jakościowo, czyli kawa, kawa, kawa, kawa, kawa kanapki z szynką, drożdżówki a w domu pizza, piwo i  schabowy z ziemniaczkami.

Badania już dawno pokazały, że zaburzenia lipidowe u panów prowadzą do obniżenia płodności, zwłaszcza jeżeli dieta jest wysokotłuszczowa, wysokocholesterolowa.

Kwasy tłuszczowe trans, czyli te, które powstają podczas przemysłowego utwardzania tłuszczy roślinnych
(zjadasz je w drożdżówkach, pączkach, pieczywie cukierniczym, wielu słodyczach, kostkach rosołowych, żywności typu fast food itp.)
są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, mogą przyczyniać się np. do rozwoju zespołu metabolicznego i wielu innych zaburzeń w naszym organizmie.

U mężczyzn leczonych z powodu niepłodności związanej z obniżonym stężeniem plemników, w ich nasieniu też znajdują się kwasy tłuszczowe trans, które prawdopodobnie są tam wyniku ich dużego spożycia z dietą.

Warto również rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, ponieważ w badaniach udowodniono, że mężczyzn z zaburzeniami płodności cechują niekorzystne proporcje stężeń kwasów tłuszczowych:

( ‼️ ) omega-6 i omega-3,
( ‼️ ) zbyt wysokie stężenie kwasu arachidonowego,
( ‼️ )  niedostateczne ilości kwasu eikozapentaenowego EPA i kwasu dokozaheksaenowego DHA.

A to ciekawe (!!)

W strukturach jąder występuje duża koncentracja elongazy i desaturazy – są to enzymy niezbędne do przekształcenia kwasu alfalinolenowego ALA w kwas tłuszczowy dokozaheksaenowy DHA, który wbudowuje się w błony komórkowe plemników.

Zawsze polecam moim podopiecznym olej lniany bogaty w kwas tłuszczowy ALA alfalinolenowy oraz cynk.

Witaminę B6 dlatego, że są to związki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia reakcji przekształcenia ALA w DHA.

Olej lniany zawsze z pierwszego tłoczenia, w szklanej butelce np. olej lniany budwigowy np. z tłoczarni Olini.
1 łyżka dziennie zawsze do potraw na zimno np. sałatki, kanapek czy past warzywnych.

 

UWAGA (!!) Te zalecenia nigdy nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, jeżeli nawet przez rok każdego dnia będziesz stosował olej lniany i nadal odżywiał się beznadziejnie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: „Okiem dietetyczki: dieta płodności i witalności dla mężczyzn”

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na nasze kursy i warsztaty stacjonarne oraz on-line w >> mc2courses.pl <<, gdzie możesz spotkać naszych wykładowców – chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu pediatrii, logopedii, uroginekologii czy fizjoterapii sportowej.

 

mgr Bożena Pawłowska

dietetyk, biolog, szkoleniowiec

Zapraszamy na kurs online Bożeny Pawłowskiej „Postępowanie dietetyczne w niepłodności kobiecej”

Szkolenie skierowane jest do specjalistów dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów, położnych i lekarzy oraz studentów ostatniego roku wymienionych kierunków.

Szkolenie oparte o najnowsze doniesienia naukowe, dotyczące żywieniowego wsparcia leczenia niepłodności kobiecej. 

Na szkoleniu m.in. dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności kobiecej, jakie produkty negatywnie wpływają na płodność i  nasilają dolegliwości, na czym polega skuteczna dieta w zaburzeniach miesiączkowania, PCOS, niedoczynności tarczycy czy endometriozie, jak komponować dietę płodności i na jakie składniki diety należy szczególnie zwrócić uwagę, czy suplementacja jest niezbędna.

 

23.10.2020. godz. 18:30-20:30| Więcej informacji 

Zapraszamy na kurs Magdaleny Rusieckiej-Serwatki „Uroginekologia – praktyka: badanie per vaginam, badanie per rectum”

Skierowany do fizjoterapeutów i położnych. 

Praca z pacjentem uroginekologicznym z dysfunkcjami mięśni dna miednicy, takimi jak różne postaci nietrzymania moczu bądź stolca oraz obniżeniami narządów miednicy mniejszej wymaga od fizjoterapeuty praktycznej umiejętności wykonania badania per vaginam i per rectum. Badanie per vaginam i per rectum pozwala na właściwe zdiagnozowanie dysfunkcji, zaplanowanie kompleksowej i spersonalizowanej fizjoterapii oraz  monitorowanie postępów zaordynowanej terapii.

Dostępne terminy:

Dodaj komentarz