Okiem dietetyczki: Żelazo w ciąży

 

 

Dziś w mc2courses przedstawiamy artykuł dietetyka Bożeny Pawłowskiej, dotyczący poziomu ferrytyny – magazynu żelaza w Twoim organizmie.

Planujesz ciążę ??  Sprawdź koniecznie, czy nie masz niedoboru żelaza.

  • Zbadaj poziom ferrytyny – magazynu żelaza w Twoim organizmie.

Niedobór żelaza w ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.
W ciąży zapotrzebowanie na żelazo rośnie z 18mg do 27mg.

  • Należy zadbać nie tylko o zwiększone spożycie żelaza z dietą, ale również o poprawę jego wchłaniania.

Co powinnaś zrobić, aby zwiększyć jego przyswajanie?

1. Zjadaj produkty bogate w żelazo z obecności witaminy C, czyli porcji świeżych warzyw lub owoców
2. Kwas mlekowy zawarty w kiszonkach też poprawi przyswajalność żelaza. Połączenie porcji mięsa z kiszoną kapusta lub kiszonymi ogórkami to mądry pomysł
3. Nie popijaj posiłku herbatą ani kawą, zawarte w nich substancje zwiążą żelazo z twojego posiłku i go nie wchłoniesz. Pij kawę lub herbatę godzinę / dwie po takim posiłku
4. Wapń i żelazo konkurują o wchłanianie, dlatego nie łącz produktów bogatych w wapń (sery, jogurty itp.) z produktami bogatymi w żelazo jak mięso, strączki, kasze.

 

 

 

Można także wspomóc się suplementacją, ale nie mam na myśli tutaj zażywania preparatów żelaza, jednakże np. probiotyki, laktoferrynę, pierzgę czy pyłek pszczeli, ale nie rób tego na własną rękę tylko po konsultacji ze specjalistą dietetykiem.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na nasze kursy i warsztaty stacjonarne oraz on-line w >> mc2courses.pl <<, gdzie możesz spotkać naszych wykładowców – chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu pediatrii, logopedii, uroginekologii czy fizjoterapii sportowej.

 

mgr Bożena Pawłowska

dietetyk, biolog, szkoleniowiec

Zapraszamy na kurs Magdaleny Rusieckiej-Serwatki „Uroginekologia – praktyka: badanie per vaginam, badanie per rectum”. 

Skierowany do fizjoterapeutów i położnych. 

Praca z pacjentem uroginekologicznym z dysfunkcjami mięśni dna miednicy, takimi jak różne postaci nietrzymania moczu bądź stolca oraz obniżeniami narządów miednicy mniejszej wymaga od fizjoterapeuty praktycznej umiejętności wykonania badania per vaginam i per rectum. Badanie per vaginam i per rectum pozwala na właściwe zdiagnozowanie dysfunkcji, zaplanowanie kompleksowej i spersonalizowanej fizjoterapii oraz  monitorowanie postępów zaordynowanej terapii.

Dostępne terminy:

Zapraszamy na kurs online Bożeny Pawłowskiej „Postępowanie dietetyczne w niepłodności kobiecej”

Szkolenie skierowane jest do specjalistów dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów, położnych i lekarzy oraz studentów ostatniego roku wymienionych kierunków.

Szkolenie oparte o najnowsze doniesienia naukowe, dotyczące żywieniowego wsparcia leczenia niepłodności kobiecej. 

Na szkoleniu m.in. dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności kobiecej, jakie produkty negatywnie wpływają na płodność i  nasilają dolegliwości, na czym polega skuteczna dieta w zaburzeniach miesiączkowania, PCOS, niedoczynności tarczycy czy endometriozie, jak komponować dietę płodności i na jakie składniki diety należy szczególnie zwrócić uwagę, czy suplementacja jest niezbędna.

 Więcej informacji:

20.08.2020. godz. 18:30-20:30| Więcej informacji 

Dodaj komentarz