Twój wiek wpływa na jakość i ilość twoich komórek jajowych – to fakt. Ale Twój wiek to nie wszystko – to też fakt.
PAMIĘTAJ, że mimo ukończonych 35 lat masz wpływ na stan swoich komórek jajowych co miesiąc.
- To co wpływa niekorzystnie na jakość oocytów to stres oksydacyjny, który zwiększa się wraz z naszym wiekiem i między innymi uszkadza materiał genetyczny komórek jajowych.
- To co chroni komórki jajowe przed stresem oksydacyjnym to antyoksydanty, które dostarczamy sobie w dobrze zbilansowanej diecie ale także nasz organizm produkuje antyoksydanty jak np. glutation czy melatonina.
Melatonina jest bardzo silnym antyoksydantem chroniącym także komórki jajowe przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi.
Ukierunkowane na poprawę jakości komórek jajowych odżywianie, zmiany stylu życia na zdrowy, odpowiednia ilość snu znacząco poprawiają jakość jajeczek i redukują ryzyko mutacji genetycznych, które są główną przyczyną poronień.
Jakość jajeczek i ilość błędów genetycznych wpływają na zapłodnienie i implantację zapobiegając pojawieniu się ciąży.
„Błędy genetyczne” odnoszą się do nieprawidłowości w chromosomach, które przenoszą informacje genetyczne.
Nieprawidłowości chromosomalne są czynnikiem modyfikowalnym jakości jaj – czyli możesz mieć wpływ na to przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę, która dostarcza Twojemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym witamin z grupy B, które są zaangażowane w prawidłowe działanie Twoich genów.
Większość błędów genetycznych pojawia się przed owulacją w wyniku stresu oksydacyjnego, który narasta kiedy źle się odżywiasz, za mało śpisz, twoje jelita są w kiepskim stanie, kiedy palisz papierosy, masz mało aktywności fizycznej, ciągle się stresujesz, itp. Na te niekorzystne czynniki masz wpływ – MOŻESZ to zmienić.
DLATEGO u kobiet w różnym wieku może występować bardzo duża różnica w jakości komórek jajowych!
Co z hormonem anty Mullerowskim (AMH)?
Jest to przecież marker rezerwy jajnikowej czyli liczby rosnących pęcherzyków jajnikowych, których liczba spada wraz z wiekiem.
Na poziom tego hormonu ma wpływ nie tylko wiek ale także inne czynniki np. witamina D. Jej niedobór ogranicza produkcje tego hormonu a po wprowadzeniu suplementacji i osiągnieciu prawidłowego poziomu tej witaminy poziom AMH może się poprawić. Więc poziom AMH to nie wszystko.