Pessarotarapia jest metodą leczenia zachowawczego z powodzeniem wykorzystywaną we współczesnej uroginekologii. Znajduje zastosowanie w zaburzeniach statyki dna miednicy (POP –pelvic organ prolapse) oraz w różnych postaciach nietrzymania moczu.
Okiem fizjoterapeutki: nowoczesna PESSAROTERAPIA

Leczenie zachowawcze w POP zalecane jest jako leczenie pierwszego rzutu szczególnie w grupach:
- pacjentek z POP po porodzie, które planują kolejne ciąże
- pacjentek w ciąży z POP
- pacjentek oczekujących na termin zabiegu operacyjnego w celu poprawy jakości oraz komfortu życia
- pacjentek z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego (szczególnie kobiety starsze ze względu na choroby towarzyszące)
- pacjentek po wcześniejszych nieudanych zabiegach operacyjnych w POP
W praktyce fizjoterapeutycznej obserwujemy, że duża grupa pacjentek w początkowym okresie leczenia jest bardzo zadowolona z efektów leczenia zachowawczego. Dopiero w późniejszym czasie decydują się na zabieg operacyjny. Jest to prawidłowy sposób i kolejność leczenia, szczególnie ze względu na fakt, i że leczenie zabiegowe zaburzeń statyki dna miednicy cechuje się istotnym ryzykiem nawrotów oraz reperacji. Co ciekawe, w wielu przypadkach skuteczność likwidacji objawów związanych z POP po terapii zachowawczej porównywalna jest ze skutecznością uzyskiwaną po leczeniu operacyjnym.
Fizjoterapia uroginekologiczna z dużym powodzeniem stosowana jest u kobiet z I i II stopniem wypadania narządów płciowych, jest również świetnym uzupełnieniem leczenia w III i IV stopniu POP.
Pesseroterapia oraz zmiany w stylu życia – edukacja i praktyka – wskazane są u kobiet z każdym stopniem obniżenia narządu rodnego.
KOMPENDIUM WIEDZY: PESSARY I PESSAROTERAPIA.
Pessary znane są i stosowane od setek lat. Aktualnie zajmują ważne miejsce w leczeniu zachowawczym zaburzeń statyki dna miednicy - we wszystkich stopniach obniżenia narządu rodnego - oraz w nietrzymaniu moczu.
TO WAŻNE!!
- w Stanach Zjednoczonych 85% ginekologów oraz 98% uroginekologów poleca swoim pacjentkom pessary
- 70% pacjentek jest zadowolona ze stosowania pessarów
- pessary wykonane są z miękkiego, delikatnego silikonu – tak by być lepiej akceptowane przez pacjentkę i nie powodować uczuleń, bądź z materiału PCV
- pessary dobierane są w zależności od dolegliwości, wielkości wypadania bądź rodzaju nietrzymania moczu oraz stopnia jego nasilenia, ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjentki
- pessary dobiera przeszkolona w tym zakresie osoba: lekarz ginekolog, urolog, fizjoterapeuta, położna
- pacjentka zawsze powinna być poinformowana o celu oraz zasadach stosowania pessarów
- tryb stosowania pessariów może być: od rana do nocy, na czas treningu, na czas ciąży
- pessary mają różny kształt, aktualnie najczęściej rekomendowane dla pacjentek są pessary: kostkowe, pierścieniowe, cewkowe oraz kołnierzowe
- ewentualne powikłania jakie mogą się pojawić przy stosowaniu pessariów - świąd, pieczenie, upławy, ból, otarcia - wynikają najczęściej z rodzaju materiału z jakiego pessar jest wykonany
WARTO WIEDZIEĆ:
Poprawnie dobrany i założony pessar zapewnia pacjentce anatomiczne podparcie narządów oraz efektywnie likwiduje objawy związane z zaburzeniem statyki dna miednicy porównywalne z udanymi zabiegami operacyjnymi. Pozwala pacjentce na powrót do codziennej aktywności zawodowej, uprawiania sportów, powrót do życia towarzyskiego. Współczesna, nowoczesna fizjoterapia znacznie podnosi komfort oraz jakość życia pacjentkom uroginekologicznym.
Magdalena Rusiecka-Serwatka
Mgr fizjoterapii, dyplomowana terapeutka uroginekologiczna, promotor zdrowia
BIBLIOGRAFIA:1) Starczewski A., Brodowska A., Brodowski J. Epidemiology and treatment for urinary incontinence and pelvic organ prolapse in woman. Pol Merkur Lekarski 2008; 25(145): 74-762) Raja AM, Seema SR, Mechanical devices in pelvic organ prolapse. Int J Med Res Health Sci 2013; 2: 643-6473) Abdool Z, Thakar R, Sultan AH, et al. Prospective evulation of outcome of vaginal pessaries versus surgery in women with symptomatic pelvic organ prolapse. Int Urogynecol J 2011; 22(3): 273-84) Wlaźlak E., Surkont GE, Suzin J.. Pessaroterapia w nowoczesnej uroginekologii. Przegląd uroginekologiczny 2010; 11: 6-9
Weź udział w kursie stacjonarnym!
Zapraszamy na kurs Artura Mazura "USG dna miednicy oraz Pessaroterapia". Jest on skierowany jest do fizjoterapeutów uroginekologicznych pracujacych z kobietami, lekarzy oraz położnych. Warunkiem koniecznym uczestnictwa w kursie jest posiadanie wiedzy z zakresu uroginekologii.
Dostępne terminy:
- Kraków, 04.07.2022 r. | Program szkolenia i zapisy