Okiem fizjoterapeutki: poprawna defekacja.

Dzisiaj wszystkich czytelników bloga mc2courses.pl zapraszamy na temat niezwykle ważny w uroginekologii: poprawna defekacja.

WARTO WIEDZIEĆ (!!) 

  • defekacją nazywamy czynność opróżniania jelit
  • defekacja to połączenie czynności zgodnych z naszą wolą, jak też czynności od nas niezależnych
  • w momencie wypełnienia odbytnicy dochodzi do aktywacji receporów nerwowych – wówczas odczuwamy potrzebę wypróżnienia
  • ściana odbytnicy kurczy się na skutek reakcji odruchowej, w tym momencie zwieracz odbytu wewnętrzny rozluźnia się
  • na tym etapie kał przemieszcza się do dolnej części odbytnicy w celu wydalenia
  • w wypadku wypróżnienia zwieracz zewnętrzny odbytu (mięsień poprzecznie prążkowany zależny od naszej woli) wraz z jedną z części dźwigacza odbytu: pęczkiem łonowo-odbytniczym, rozluźniają się, co powoduje zwiększenie kąta odbytowo-odbytniczego (kąta Parksa). Odbytnica oraz kanał odbytu ustawione są w jednej linii, ujście odbytu nie jest spłaszczone i swobodnie się otwiera
  • w sytuacji powstrzymywania wypróżnienia dochodzi do skurczu mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu bądź mięśnia łonowo-odbytniczego (mięśnie poprzecznie prążkowane zależne od naszej woli) i kąt odbytowo-odbytniczy zaostrza się. W efekcie odbyt zostaje podciągnięty w przód, jego ujście ulega spłaszczeniu,a potrzeba oddania stolca zmniejsza się. Potrzeba wypróżnienia pojawi się ponownie przy większym wypełnieniu odbytnicy

 

TO JEST WAŻNE (!!) Odruchowy mechanizm defekacji podlega kontroli autonomicznego układu nerwowego, a jego funkcjonowanie w dużej mierze zależy od prawidłowego zgrania odczuć zależnych od naszej woli z odruchami bezwarunkowymi. 

 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ (!!) Poprawna defekacja:

  • wymaga odpowiedniej pozycji ciała – najlepiej kucznej bądź też w siedzeniu, kiedy to pod stopy podkładamy podstawkę i kąt między tułowiem a udami wynosi 35 st.
  • nie rozpoczynamy defekacji z parciem oraz nie przemy podczas samej defekacji
  • kiedy towarzyszy nam odczucie braku pełnego wypróżnienia po zakończonej defekacji nie wyciskamy pozostałego stolca
  • nie przesiadujemy w toalecie – po zakończeniu defekacji opuszczamy toaletę
  • w celu uformowania prawidłowego kształcu stolca (wskazany kształt to średniej grubości, zwarta „kiełbaska”) ważna jest dieta bogatoresztkowa, podaż odpowiedniej ilości oraz rodzaju płynów, ruch – oraz ogólnie przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia

Wszystkie osoby zainteresowane rozwojem oraz edukacją w uroginekologii zapraszamy do mc2courses.pl na cykl szkoleń stacjonarnych oraz webinarów on-line, które przybliżają trudne zagadnienia w pracy z pacjentami z dysfunkcjami uroginekologicznymi oraz pozwalają na skuteczne planowanie oraz realizowanie zindywidualizowanej terapii.

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, fizjoterapeutka uroginekoogiczna i pediatryczna, promotor zdrowia

PIŚMIENNICTWO
  1. B.Calalais-Germain: “Dno miednicy – ciąża, poród, połóg”. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii, Poznań 2021.

Poznaj ofertę naszych kursów stacjonarnych, warsztatów online oraz webinarów do pobrania.

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas wiadomość
biuro@mc2courses.pl

Zadzwoń do nas
+48 668 389 028

Dodaj komentarz