Okiem fizjoterapeutki: stabilizacja cewki i pęcherza moczowego w miednicy mniejszej.

Często moc emocji w dysfunkcjach uroginekologicznych kobiet budzą obniżenia narządów miednicy mniejszej. Obniżeniu mogą ulec wszystkie narządy znajdujące się w kompartmencie przednim, środkowym oraz tylnym miednicy mniejszej. Stąd też dzisiaj w mc2courses.pl chcemy wspólnie przyjrzeć się kompartmentowi przedniemu, znajdującym się w nim pęcherzowi moczowemu i cewce moczowej oraz mechanizmowi ich stabilizacji.

WARTO WIEDZIEĆ (!!)

Jak wygląda mechanizm podwieszający oraz stabilizujący pęcherz i cewkę moczową?

  • od przodu pęcherz moczowy podwieszony jest przez moczownik – więzadło, które przebiega od przedniej powierzchni pęcherza moczowego do pępka
  • poniżej pęcherz moczowy za pomocą więzadła łonowo-pęcherzowego  podwieszony jest do kości łonowej 
  • od góry pęcherz moczowy ustabilizowany jest przez więzadło szerokie ( pęcherz bezpośrednio do niego przylega)

 

TO WAŻNE(!!) wszystkie wymienione elementy podwieszające i podporowe są ruchome stąd zapewniają odpowiednią ruchomość pęcherza moczowego przy zmianie jego objętości.

 

WARTO WIEDZIEĆ (!!) 

  • od tyłu dno pęcherza oraz cewka moczowa spoczywają na przedniej ścianie pochwy, przylegają do siebie ściśle za pomocą tkanki łącznej nazywanej powięzią Halbana (powięź pęcherzowo-pochwowa)
  • pochwa oraz pęcherz moczowy funkcjonują względem siebie  w ściśłym powiązaniu
  • powięź pęcherzowo-pochwowa jest strukturą bardzo delikatną, która  łatwo ulega uszkodzeniu
  • w wypadku osłabienia mięśni dna miednicy może dojść do pojawienia się przepukliny pęcherza (cystocele)
  • po bokach pęcherza moczowego rozciągaja się dwa pasma: fałd moczowo-płciwy oraz fałd moczowo-odbytniczy, które przebiegają pionowo od kości krzyżowej do kości łonowej

Znajomość struktur znajdujących się w poszczególnych kompartmentach miednicy mniejszej oraz ich mechanizmu podwieszającego pozwala lepiej rozumieć dysfunkcje uroginekologiczne oraz ich wzajemne zależności. Dzięki tej wiedzy łatwiej również o spersonalizowaną terapię uroginekologiczną często prowadzoną w interdyscyplinarmym zespole specjalistów:  lekarz ginekolog, urolog, fizjoterapeuta, psycholog- dedykowaną poszczególnym pacjentkom. 

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, dyplomowana terapeutka uroginekologiczna, promotor zdrowia

 

PIŚMIENNICTWO:

  1. K.Oleś „Poród naturalny”, Wydawnictwo Natuli, wydanie II, 2019
  2. B.Gebauer-Sesterhenn, T. Villinger, “Ciąża i poród”, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje Sp. z o.o., 2007
  3. B.Calais-Germain „Dno miednicy – ciąża, poród, połóg”,Wydawnictwo WSEEiT oraz Galilea Press, Poznań 2021

Wszystkie osoby zawodowo pracujące z kobietami w ciąży oraz podczas połogu, zapraszamy na „WEEKEND+ z fizjoterapią uroginekologiczną w mc2courses+”, gdzie zespół wykwalifikowanych szkoleniowców przedstawi zagadnienia związane z opieką okołoporodową, pracą z rozejściem mięsnia prostego brzucha, treningiem medycznym i funkcjonalnym po porodach naturalnych oraz po cesarskim cięciu.

INFORMACJE I ZAPISY

Dodaj komentarz