Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, kiedy dbanie o siebie staje się szczególnie istotne. W tym okresie ważna jest nie tylko prawidłowa i zbilansowana dieta, ale także odpowiednia dawka ruchu. Pozwala to nie tylko poprawić samopoczucie i zachować sprawność fizyczną, ale, jak pokazują badania, wpływa też korzystnie na rozwój ciąży oraz płodu

Warto jednak pamiętać, aby wybierać bezpieczne formy aktywności fizycznej, niestwarzające ryzyka upadku lub urazu. Jedną z nich jest trening pilates w czasie ciąży, który pozwala wzmocnić mięśnie posturalne oraz mięśnie dna miednicy, co przekłada się na sprawniejszy przebieg porodu oraz szybszą rekonwalescencję poporodową.

Artykuł jest skierowany do fizjoterapeutów, osteopatów, trenerów personalnych, instruktorów fitness oraz kobiet ciężarnych ⠀zainteresowanych treningiem pilates w czasie ciąży.⠀Dowiesz się z niego, czym jest trening pilates w czasie ciąży, jak dostosowuje się go do poszczególnych trymestrów ciąży oraz jakie⠀ ⠀korzyści przynosi.

SPIS TREŚCI:

Trening Pilates w czasie ciąży, a zmiany zachodzące w organizmie ciężarnych kobiet

Jak wygląda trening Pilates w czasie ciąży?

Korzyści wynikające z treningu Pilates w czasie ciąży

Podsumowanie

Zapisz się na kurs PILATES – aktywność dla kobiet w okresie okołoporodowym

Trening pilates w czasie ciąży a zmiany zachodzące w organizmie ciężarnych kobiet 

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. Ze względu na powiększającą się macicę oraz rosnący płód środek ciężkości ciała wysuwa się ku przodowi, tym samym zmieniając oś obciążenia stawów biodrowych. W celu kompensacji powyższego zjawiska dochodzi do odchylenia ciała w tył, co prowadzi do powstania hiperlordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

Z czasem taka postawa ciała może spowodować pojawienie się nadmiernego napięcia w obrębie mięśnia prostownika grzbietu oraz mięśni biodrowo-lędźwiowych. Te oraz inne zmiany zachodzące w trakcie ciąży przyczyniają się do takich dolegliwości jak bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Aktywnością fizyczną, którą poleca się w sposób szczególny jest trening pilates w czasie ciąży. Jest on nie tylko bezpieczny dla kobiet ciężarnych, ale również przynosi wiele korzyści, takich jak zniesienie dolegliwości bólowych kręgosłupa czy wzmocnienie mięśni dna miednicy, co nie tylko wpływa na łatwiejszy przebieg porodu, ale także stanowi profilaktykę schorzeń, z którymi zmaga się wiele kobiet, takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu i wypadanie narządów rodnych.

Jak wygląda trening pilates w czasie ciąży?

Czym różni się trening pilates w czasie ciąży od jej tradycyjnej wersji? Przede wszystkim tym, iż jest on dostosowany do fizjologicznych zmian zachodzących wówczas w organizmie kobiety. 

W pierwszym trymestrze niezwykle istotne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy oraz regulacja napięcia w tej okolicy, w czym pomagają ćwiczenia w pozycji „mostu” lub ruchy przodo- i tyłopochylenia miednicy. Należy zwrócić również szczególną uwagę na ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe, przywodziciele, odwodziciele oraz zginacze bioder. Polecane pozycje do ćwiczeń to między innymi klęk podparty lub leżenie na boku.

Od drugiego trymestru należy unikać zbyt długich ćwiczeń w pozycji leżenia tyłem. Jest to spowodowane ryzykiem wystąpienia zespołu aortalno-żylnego, do którego powstawania przyczynia się ucisk powiększającej się macicy na żyłę główną dolną i aortę. Do jego objawów należą bradykardia, nadmierna potliwość, zawroty głowy oraz wzrost ciśnienia tętniczego, co może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu.

W ostatnim trymestrze ciąży dobrze sprawdzają się ćwiczenia wykonywane na piłkach do fitnessu. Pozwalają one rozluźnić napięte mięśnie oraz stanowią doskonałe przygotowanie do zbliżającego się porodu. W tym czasie nie zaleca się natomiast wykonywania rotacji tułowia, gdyż mogą one powodować dyskomfort oraz wzrost napięcia w obrębie mięśnia prostego brzucha.

Korzyści wynikające z treningu pilates w czasie ciąży

Do głównych korzyści wynikających z regularnego treningu pilates w czasie ciąży jest wzmocnienie mięśni posturalnych, a co za tym idzie zniesienie lub złagodzenie dolegliwości bólowych wynikających z nadmiernego obciążenia struktur stawowych. 

Ze względu na to, iż w trakcie treningu pilates przywiązuje się dużą wagę do ćwiczeń oddechowych oraz mięśni dna miednicy, ma on ogromny wpływ na przebieg porodu. Badania pokazują, że dzięki niemu możliwe jest skrócenie czasu trwania porodu oraz jego łatwiejszy przebieg. 

Ten rodzaj aktywności fizycznej jest także w pełni bezpieczny i wpływa na poprawę samopoczucia kobiet ciężarnych oraz stanowi profilaktykę częstych dolegliwości kobiecych takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu i wypadanie narządów rodnych.

Podsumowanie

Trening pilates w czasie ciąży to jedna z najczęściej zalecanych form aktywności fizycznej w tym szczególnym okresie. Dzieje się tak ze względu na jego pozytywny wpływ zarówno na przebieg ciąży i poród, jak również na rozwój dziecka. To, co wyróżnia go na tle innych form aktywności, to indywidualne podejście oraz dostosowanie każdego ćwiczenia do zmian zachodzących w organizmie ciężarnych w danym trymestrze ciąży. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest nie tylko zachowanie pełnego bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń, ale także profilaktyka oraz eliminowanie częstych dolegliwości ciążowych.

Jeżeli jesteś fizjoterapeutą, trenerem personalnym, instruktorem fitness, osteopatą, terapeutą manualnym lub studentem ostatniego roku wymienionych powyżej kierunków, interesuje Cię praca z kobietami w ciąży i szukasz dodatkowych narzędzi, które pozwolą Ci być jeszcze bardziej skutecznym w swojej pracy – to znaczy, iż nasze szkolenie PILATES – aktywność dla kobiet w okresie okołoporodowym jest właśnie dla Ciebie.

Zapisz się na kurs PILATES – aktywność dla kobiet w okresie okołoporodowym

Nasze szkolenie PILATES – aktywność dla kobiet w okresie okołoporodowym prowadzone jest przez specjalistów, posiadających duże doświadczenie w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym. 

Na kursie dowiesz się jak planować terapię w oparciu o trening pilates w czasie ciąży oraz poszczególne jej trymestry. Poznasz ćwiczenia łagodzące najczęstsze dolegliwości ciążowe, takie jak ból pachwin, ból kręgosłupa czy ból spojenia łonowego oraz ćwiczenia przygotowujące do porodu. 

Gwarantujemy, że z naszego kursu wyjdziesz z ogromną dawką wiedzy oraz pomysłami do dalszej pracy ze swoimi pacjentkami. Nie zwlekaj i zapisz się na szkolenie już dziś!

Dodaj komentarz