Ból kręgosłupa to dolegliwość, której z pewnością każdy doświadczył przynajmniej raz w życiu. Statystyki pokazują, że jej przewlekła postać może dotyczyć około 25% Polaków po 40. roku życia. Z całą pewnością w swoim gabinecie spotkałeś pacjentów wymagających interwencji terapeutycznej z powodu ostrego lub przewlekłego bólu kręgosłupa. Jedną z przyczyn jego powstawania jest to, że w naszym życiu występuje coraz mniej spontanicznej i naturalnej aktywności fizycznej, która jest zastępowana siedzącym trybem życia. Z anatomicznego punktu widzenia taki stan rzeczy prowadzi do nadmiernego napięcia w obrębie pionowych łańcuchów mięśniowych oraz braku lub niedostatecznego działania spiralnej stabilizacji mięśniowej, a co się z tym wiąże powstawania dolegliwości bólowych. Jeżeli zastanawiasz się, jak pomóc pacjentom z tym schorzeniem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!Lunar-CMS-obrazek-607

 Z tego artykułu dowiesz się, jakie są anatomiczne przyczyny powstawania bólu kręgosłupa, czym jest pionowa i spiralna stabilizacja mięśniowa oraz na czym polega system ćwiczeń spiralnej stabilizacji mięśniowej według SSM. 


Spis treści:

Spiralna stabilizacja mięśniowa w dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Czym jest pionowa i spiralna stabilizacja mięśniowa?

Przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa

Główne zasady ćwiczeń według systemu SSM

Spiralna stabilizacja mięśniowa – wskazania do jej wzmocnienia

Podsumowanie

Czym jest pionowa i spiralna stabilizacja mięśniowa?

Ludzkie ciało to system połączonych ze sobą łańcuchów anatomicznych: mięśniowych i powięziowych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Właśnie dlatego, kiedy w Twoim gabinecie pojawia się pacjent z bólem kręgosłupa, powinieneś pamiętać o tym, że najprawdopodobniej problem jest dużo bardziej złożony i będzie wymagał od Ciebie szerszego spojrzenia. 

Za powstawanie bólu kręgosłupa w głównej mierze odpowiadają dwa łańcuchy mięśniowe: pionowy i spiralny. Ten pierwszy stabilizuje naszą postawę w pozycji spoczynkowej – dociska do siebie kręgi, tworząc tym samym siłę ściskającą, działającą w dół. 

Spiralny łańcuch mięśniowy ma natomiast za zadanie stabilizować tułów w trakcie ruchu. W prawidłowych warunkach powoduje wydłużenie sylwetki ciała poprzez jej trakcję, a w rezultacie odsunięcie od siebie powierzchni stawowych kręgosłupa. W przypadku dysfunkcji spiralnej stabilizacji mięśniowej jej funkcję przejmuje wspomniana wcześniej taśma pionowa, co z czasem może prowadzić do powstawania różnego rodzaju kompensacji w aparacie ruchu, a w rezultacie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa

Przyczyny powstawania dolegliwości bólowych kręgosłupa można podzielić na ogólne oraz miejscowe. Te pierwsze mają związek z dysfunkcją układu mięśniowego i najprawdopodobniej będziesz w stanie zaobserwować je u swojego pacjenta już w trakcie pierwszej wizyty. Należą do nich:

  • nieprawidłowa postawa ciała w trakcie ruchu;
  • zaburzenia równowagi mięśniowej;
  • nieprawidłowa kontrola ruchu;
  • zaburzenia statyki miednicy, osi ciała, ruchu łopatek.

W przypadku miejscowych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa będą to procesy o podłożu mechanicznym, takie jak:

  • zwężenie otworu międzykręgowego;
  • zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych i grupy tylnej;
  • zwiększone napięcie więzadeł w obrębie kręgosłupa;
  • nacisk sił grawitacji na krążki międzykręgowe;
  • powstawanie deformacji klinowatej krążka (zwłaszcza części tylnej);
  • wzajemny nacisk powierzchni stawowych na siebie oraz zwiększenie ciśnienia na chrząstkę stawową;
  • zaburzenie prawidłowego odżywienia krążków.

Wszystkie te procesy z czasem prowadzą do szybszego zużywania się kręgosłupa oraz zmian degeneracyjnych, które są niemożliwe do odwrócenia. Z tego też względu niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka, w tym również wzmocnienie spiralnej stabilizacji mięśniowej.Lunar-CMS-obrazek-608

 

Główne zasady ćwiczeń według systemu SSM

W celu aktywizacji spiralnej stabilizacji mięśniowej w trakcie ćwiczeń zwróć uwagę na prawidłową postawę ciała swojego pacjenta. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w trakcie ruchu aktywowane są odpowiednie mięśnie, a w ciele nie tworzą się niechciane kompensacje.

  1. Centralizacja kręgosłupa – tylna oś ciała powinna przebiegać przez kość potyliczną, wyrostki kolczyste piersiowe i kość krzyżową, natomiast przednia powinna znajdować się na wysokości mostka oraz spojenia łonowego;
  2. Prawidłowe ustawienie miednicy – podczas ćwiczeń ważne jest, aby kolce biodrowe przednie górne oraz tylne górne były ustawione równolegle do podłoża;
  3. Odpowiednia aktywizacja mięśni – zwróć uwagę na to, aby Twój pacjent w czasie wykonywania ćwiczeń zaktywizował mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe;
  4. Oddech – pamiętaj, że ćwiczenia zaczynamy w pozycji rozluźnionej (wdech), a kończymy je na wydechu. Pozwala to wzmocnić działanie spiralnej stabilizacji mięśniowej;
  5. Dopasowanie uchwytu taśmy – poinstruuj pacjenta, jak prawidłowo utrzymywać ekspandery podczas ćwiczeń. Istotne jest, aby ręka w czasie ćwiczeń była rozluźniona. Dzięki temu zapobiegniesz jej nadmiernemu przeciążeniu.

Spiralna stabilizacja mięśniowa – wskazania do jej wzmocnienia

Wzmacnianie spiralnej stabilizacji mięśniowej tak naprawdę jest wskazane wszystkim osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Istnieje jednak szereg wskazań, gdzie praca nad nią jest szczególnie ważna. Są to różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, takie jak: skolioza idiopatyczna, kręgozmyk, spondyloza i inne spondylopatie, choroby krążka międzykręgowego, a także: rwa kulszowa, ból kręgosłupa, ból karku, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych, płaskostopie, entezopatie kończyny dolnej, osteoporoza bez patologicznych złamań. 

Ćwiczenia spiralnej stabilizacji mięśniowej zalecane są także pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju nieprawidłowościami związanymi z chodem, a także w przypadku zawrotów i bólów głowy.

Podsumowanie

Spiralna stabilizacja mięśniowa to istotny czynnik zapobiegający wielu nieprawidłowościom w obrębie narządu ruchu, w tym również kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy duża część populacji prowadzi siedzący tryb życia. Jeżeli jesteś terapeutą pracującym z pacjentami zmagającymi się z różnego rodzaju schorzeniami w obrębie narządu ruchu, w tym bólami kręgosłupa, to już dzisiaj zapraszamy Cię na nasze szkolenie Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – Moduł 1A. To jedyny kurs w Polsce prowadzony przez Panią Joannę Polujańską, specjalistkę w dziedzinie terapii SM System wg dr. med. Smiska. W trakcie tego szkolenia zdobędziesz praktyczną wiedzę – dowiesz się, jak prowadzić indywidualną terapię pacjenta w oparciu o opisywaną metodę.

Gwarantujemy dużą dawkę wiedzy oraz zajęć praktycznych, które będziesz mógł wykorzystać w swoim gabinecie terapeutycznym! Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat terapii, odwiedź naszą stronę internetową, klikając tutaj.

Dodaj komentarz