Taping to metoda wspomagająca terapię, która początkowo używana była głównie w fizjoterapii. Od kilku lat z powodzeniem jest wykorzystywana również w logopedii, między innymi w pracy z pacjentami z obniżonym napięciem mięśniowym w sferze ustno-twarzowej oraz zaburzeniami motoryki sfery orofacjalnej. 

Kinesiotaping logopedyczny ma za zadanie oddziaływać na mięśnie i powięź w obrębie twarzoczaszki, jednakże należy podkreślić, iż nie może on zastępować tradycyjnej pracy manualnej na wyżej opisanych strukturach.

⠀Ten artykuł skierowany jest do logopedów, ortodontów oraz studentów powyższych kierunków, a także dla rodziców dzieci z dysfunkcjami⠀ ⠀w sferze orofacjalnej.⠀Z tego artykułu dowiesz się, czym jest taping w logopedii, komu jest polecany oraz jakie efekty przynosi terapia.


SPIS TREŚCI:

Taping – wykorzystywane techniki

Taping – mechanizm działania terapii

Zastosowanie tapingu w logopedii

Taping – o czym jeszcze warto pamiętać?

Efekty terapii z wykorzystaniem tapingu

Sprawdź naszą ofertę!

Taping – wykorzystywane techniki

Taping to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalistycznymi plastrami wykonanymi z bawełny i pokrytymi hipoalergicznym klejem. Ma on na celu między innymi poprawę krążenia krwi i limfy w danej okolicy, co przyśpiesza proces gojenia się tkanek, a także wpływa na receptory znajdujące się pod skórą. 

W zależności od wybranego sposobu aplikacji plastra będzie on pełnił odpowiednią funkcję. Wyróżniamy takie techniki aplikacji jak:

  • mięśniowa – stosowana w przypadku obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego. Jej głównym celem jest jego wyrównanie poprzez odpowiednie naklejenie plastra;
  • więzadłowa – wykorzystuje się ją między innymi w sytuacjach, gdy dochodzi do nadmiernego obciążenia aparatu więzadłowego. Ma ona na celu zniwelować ból oraz zredukować przeciążenie więzadeł;
  • korekcyjna – tę technikę stosuje się w bólu miejscowym i stanach zapalnych w celu ich zmniejszenia;
  • powięziowa – technika powięziowa znajduje zastosowanie w redukcji wzmożonego napięcia mięśniowego;
  • funkcjonalna – ma na celu skorygowanie nieprawidłowego ustawienia danych elementów ciała lub poprawę ich ruchomości;
  • limfatyczna – usprawnia krążenie krwi i limfy, pomaga redukować obrzęki limfatyczne.

Taping – mechanizm działania terapii

Aplikowany w tapingu plaster stanowi bodziec sensoryczny dla receptorów znajdujących się pod skórą. Uzyskana informacja jest przetwarzana w układzie nerwowym, a następnie wysyłana do efektorów – w tym przypadku mięśni mimicznych, które w odpowiedzi wykonują odpowiedni ruch (uniesienie żuchwy, domknięcie ust). 

Takie działanie ma na celu wspomóc terapię logopedyczną i nie powinno stanowić jedynej metody terapeutycznej. W zależności od oczekiwanych efektów terapeuta dobiera odpowiednią technikę aplikacji dostosowaną indywidualnie do danego pacjenta.

⠀Jeżeli interesuje Cię terapia z wykorzystaniem tapingu stosowana również w innych dziedzinach lub chciałbyś rozszerzyć swoją wiedzę w⠀ ⠀tym zakresie, zapisz się już dziś na nasze szkolenie stacjonarne Face taping.⠀W trakcie kursu dowiesz się, jak wykonywać aplikacje modelujące poszczególne mięśnie twarzy oraz w jaki sposób za pomocą ⠀kinesiotapingu zredukować widoczne zmarszczki czy uelastycznić blizny.

Zastosowanie tapingu w logopedii

Taping jako terapia wspomagająca posiada szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się ją w takich sytuacjach jak:

  • wspomaganie procesu połykania;
  • wyrównanie napięcia mięśniowego, między innymi mięśni mimicznych;
  • zaburzenia narządu żucia;
  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego;
  • ograniczenie nadmiernej produkcji śliny;
  • wydłużenie fazy wydechu;
  • bruksizm;
  • nawykowe oddychanie ustami;
  • porażenie nerwu twarzowego lub trójdzielnego;
  • dyzartria, która objawia się niewyraźną, powolną mową.

Taping – o czym jeszcze warto pamiętać?

  1. Przed wykonaniem aplikacji na skórze twarzy koniecznie sprawdź, czy u danego pacjenta nie występuje reakcja alergiczna na substancje zawarte w kleju. Pomimo iż jest on hipoalergiczny, w przypadku szczególnie wrażliwej skóry może pojawić się nieprzyjemne swędzenie lub delikatna wysypka;
  2. Przed aplikacją plastrów zaleca się zaokrąglenie ich końców. Pozwoli to zapobiec ich przedwczesnemu odklejaniu się;
  3. Obecne zalecenia mówią, aby podczas aplikacji użyć jak najmniejszej ilości taśmy. Jest to szczególnie istotne w przypadku tapingu w logopedii, gdyż ma wpływ na poprawę uczucia komfortu pacjentów;
  4. Taping można stosować na czas od kilku godzin do nawet kilku dni – w zależności od tolerancji skóry pacjenta.

Efekty terapii z wykorzystaniem tapingu

Dotychczasowe badania na temat tapingu jako metody wspomagającej terapię logopedyczną pokazują, iż przynosi ona pozytywne efekty już po jednorazowej aplikacji. Korzyści, jakie zauważono u badanych pacjentów, to długotrwała poprawa napięcia mięśniowego w sferze orofacjalnej. 

Dodatkowo u pacjentów stosujących taping zauważono lepsze efekty w terapii logopedycznej manualnej, a ściślej mówiąc w takich czynnościach jak zmiana infantylnego wzorca połykania na dorosły, zmiana toru oddechowego z ustnego na nosowy i eliminacja międzyzębowego wymawiania głosek. 

Należy podkreślić, iż odpowiednio dobrana technika aplikacji oraz miejsce, w jakim zostanie ona wykonana, mają ogromny wpływ na otrzymane efekty. Z tego względu niezbędna jest nauka tapingu od specjalistów, co pozwala zwiększyć skuteczność terapii.

Bezpłatne Darmowe zdjęcie z galerii z ból szyi, boleć, dbanie o siebie Zdjęcie z galerii

Sprawdź naszą ofertę!

Jeżeli jesteś logopedą, ortodontą lub rodzicem dziecka z dysfunkcjami w sferze orofacjalnej i chciałbyś zgłębić swoją wiedzę w kierunku metod wspomagających tradycyjną terapię logopedyczną, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą oraz szkoleniem – taping w logopedii i terapii miofunkcjonalnej

Webinar zawiera ogromną dawkę wiedzy dotyczącą tego, w jaki sposób wykorzystać taping w terapii logopedycznej, aby osiągnąć takie rezultaty jak: regulacja napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, nauka pionizacji języka, nauka domknięcia buzi i poprawa toru oddechowego czy wspomaganie terapii połykania. 

Dzięki webinarowi poznasz techniki aplikacji wykorzystywane w logopedii, które przydadzą Ci się w Twojej codziennej pracy z pacjentami. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi szkoleniami, zarówno stacjonarnymi, jak i online, które są prowadzone przez najlepszych specjalistów z całej Polski!

Dodaj komentarz