Okiem fizjoterapeutki: siedzenie w pozycji lotosu

Dzisiaj zapraszamy Was w mc2courses na temat poprawnej i wskazanej pozycji do siedzenia na płaskim podłożu – pozycji lotosu.

 

 WARTO WIEDZIEĆ (!!) 

  • jeżeli na co dzień już koniecznie musimy siedzieć, to najbardziej wskazane są pozycje siedzące na podłodze
  • ze wszystkich pozycji siedzących na podłożu najbardziej wskazaną jest pozycja lotosu

  

TO WAŻNE(!!)  Z jakiego względu pozycja lotosu uważana jest za najidealniejszą pozycję siedzącą?

  • pozycja lotosu zapewnia dwa filary podparcia 
  • zmusza  stawy biodrowe do mechanicznej, pasywnej rotacji zewnętrznej i automatycznie stabilizuje miednicę 
  • nie wymaga mocnego napięcia mięśni tułowia do utrzymania kręgosłupa w ustabilizowanej pozycji
     
  • pozycja lotosu  działa podobnie jak zablokowanie bioder w pozycji neutralnej poprzez równoległe ustawienie stóp podczas stania

 

Pozycja lotosu jest jednak pozycją trudną do przyjęcia i utrzymania przez większość dorosłych ze względu na ograniczony zakres ruchomości w stawach biodrowych. Rozwiązaniem jest codzienny, systematyczny nawyk siadania w poprawnej, skorygowanej pozycji lotosu – w celu zwiększania rotacji zewnętrznej w stawach biodrowych.

 

Może Cię zainteresować również wpis „Okiem fizjoterapeutki: siad skrzyżny”.

 

Może Cię również zainteresować wpis „Okiem fizjoterapeutki: Metoda Dorna” dotyczący metody stosowanej m.in. przy bólach grzbietu i kręgosłupa, w skoliozach i przy wadach postawy u dzieci i dorosłych.

WARTO WIEDZIEĆ (!!) Jak poprawnie siedzieć na podłożu w pozycji lotosu?

  • umieszczamy lewą stopę na prawym udzie, tak aby jej podeszwa skierowana była do góry, a pięta niemal dotykała podbrzusza
  • następnie umieszczamy w tej samej pozycji drugą stopę – nie ma znaczenia, która stopa jest wyżej
  • oba kolana powinny opierać się na podłodze 
  • tułów powinien się znajdować dokładnie nad biodrami, natomiast kręgosłup w pozycji neutralnej 
  • nie zaokrąglamy pleców, nie pochylamy barków do przodu oraz nie wyginamy tułowia w tył, tak by nie doprowadzić do przeprostu w części lędźwiowej kręgosłupa
  • mimo, że napięcie mięśni tułowia w tej pozycji jest niezbędne do utrzymania górnej części ciała w jednej linii z biodrami, jednak przy odpowiedniej technice można w pozycji lotosu przebywać przez dłuższy czas bez odczuwalnego wysiłku

 

 W codziennej pracy fizjoterapeuci wielokrotnie wychodzą na przeciw potrzebom swoich pacjentów – pracują różnymi technikami, tak by zminimalizować ból, poprawić postawę ciała, pomóc odzyskać pełną sprawność i ruchomość. Na pewno z pomocą przychodzi tu metoda Dorna – jako jedno z narzędzi pracy z ciałem pacjenta.

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, promotor zdrowia

www.licencjanazdrowie.pl

 

BIBLOGRAFIA: K. Starrett, J. Starrett, G. Cordoza „Skazany na biurko” 

Weź udział!

Kurs Joanny Polujańskiej Terapia Dorna skierowany do fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów, lekarzy oraz studentów ostatniego roku tych kierunków.

Metoda Dorna należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od ponad 40 lat stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów oraz lekarzy. Najszerzej rozpowszechniona jest w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Metoda ta ma szerokie zastosowanie przede wszystkich przy chronicznych  bólach grzbietu i kręgosłupa, rwach kulszowych i ramiennych, skoliozach, wadach postawy u dzieci i dorosłych oraz przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa.

Szkolenie dostępne:

 

Kurs Joanny Polujańskiej Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska skierowany do fizjoterapeutów, masażystów i lekarzy oraz studentów ostatniego roku tych kierunków.

Spiralna Stabilizacja Mięśniowa – SM System wg Dr med. Smiska, to kompleksowy, funkcjonalny system łączący w sobie elementy rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem specjalnych ekspandorów oraz funkcjonalnej terapii manualnej stosowanej w zakresie tkanek miękkich. To nowatorska metoda pracy z czynnym i biernym aparatem ruchu w celu przywrócenia równowagi w aparacie mięśniowo – więzadłowym i poprawy postawy ciała poprzez uaktywnienie spiralnych łańcuchów mięśniowych.

Szkolenie dostępne:

Dodaj komentarz